7 nm układ Vega 20 pojawia się w sterownikach do Linuksa

7 nm układ Vega 20 pojawia się w sterownikach do Linuksa

Trzeba uczciwie przyznać, że pierwsza generacja układów Vega od AMD nie spełniła pokładanych w nich nadziei, a bardzo duże problemy z dostępnością kart graficznych bazujących na tych GPU sprawiły, że możemy nawet mówić o sporym rozczarowaniu. Nadchodzi jednak kolejna generacja tej technologii, znana jako Vega 20, która ma szansę nieco odmienić ten obraz.

GPU Vega 20 projektowane ma być pod kątem wykorzystywania sztucznej inteligencji i maszynowego uczenia, ale kilka dni temu w linuksowych sterownikach pojawiły się odniesienia do aż 6 różnych wersji tego układu, co daje szansę na to, że trafi on także do gamingowych kart Radeon RX. Warto przypomnieć, że na początku tego roku Czerwona ekipa zapowiedziała, że przygotowuje nowy układ Vega bazujący na 7 nm procesie technologicznym. Jego próbki dostępne mają być w czwartym kwartale bieżącego roku. Wracając zaś do sterowników, to ich najnowsza aktualizacja wprost zawiera nazwę Vega 20 i otrzymała ponad 50 nowych funkcji sprzętowego poziomu dla Vegi, których nie było w poprzedniej wersji kernela Linuxa. Oznaczać może to, że AMD rozpoczyna już testy i weryfikację układów Vega 20.

Mamy nadzieję, że Vega 20 nie trafi tylko do profesjonalnych kart, ale AMD postanowi wykorzystać to GPU również w produktach dla graczy

Pierwsze przecieki na temat GPU Vega 20 pojawiały się już w styczniu 2017 roku, więc od dłuższego czasu wiadomo było, że AMD zamierza wprowadzić na rynek wysokowydajny układ z tej rodziny, który bazować będzie na 7 nm. Ze slajdów, które w tym czasie pojawiły się w sieci, wynika, że Vega 20 będzie znacząco różnić się od Vegi 10. Jej design pozwolić ma bowiem uzyskać nawet 8 razy lepszą wydajność w obliczeniach podwójnej precyzji, podwojenie przepustowości magistrali pamięci oraz zapewnić wsparcie dla 4 stosów pamięci HBM2. Oznacza to, że możemy otrzymać karty wyposażone nawet w 32 GB pamięci HBM2 oraz przepustowość na poziomie 1 TB/s. Vega 20 zapowiada się więc na kawał potężnego układu, przynajmniej dla profesjonalistów (choć trzymamy kciuki za pojawienie się gamingowych kart korzystających z tego GPU).

Pokaż / Dodaj komentarze do: 7 nm układ Vega 20 pojawia się w sterownikach do Linuksa

 0