8-rdzeniowy procesor Coffee Lake-S dostrzeżony w 3DMarku

8-rdzeniowy procesor Coffee Lake-S dostrzeżony w 3DMarku

Od jakiegoś czasu w sieci pojawiają się spekulacje na temat szykowanego przez Intela 8-rdzeniowego procesora, ale jak do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego dowodu na jego istnienie poza doniesieniami anonimowych źródeł. W sieci właśnie pojawił się jednak screenshot z bazy danych benchmarku 3DMark,  gdzie odnotowano takowe CPU.

Nowy 8-rdzeniowy procesor powinien zadebiutować wraz z chipsetem Z390, która wciąż czeka na swój debiut. Z nieoficjalnych informacji wynika, że tak naprawdę ta topowa platforma Intela dla mainstreamu stanowić ma to, co producent planował już na start 8. generacji procesorów. Za sprawą debiutu układów Ryzen od AMD, które okazały się być bardzo konkurencyjne, zmuszony był jednak do przyspieszenia premiery procesorów Coffee Lake i w związku z tym ich wypuszczenia w ubiegłym roku wraz z chipsetem Z370, który w rzeczywistości był jedynie odświeżonym Z270 i nie przynosił żadnych istotnych zmian. Ruch ten wymuszony był podobno przez 8-rdzeniowe Ryzeny, ponieważ gdyby Intel wstrzymywał się z premierą 8. generacji swoich CPU, to rywalizować musiałby z ofertą Czerwonych 4-rdzeniowymi układami, co nie wygląda najlepiej z marketingowego punktu widzenia, a tak mógł szybko zareagować 6-rdzeniowymi.

Najbliższe miesiące powinny dostarczyć nie tylko 6-rdzeniowy procesor Intela dla laptopów, ale także 8-rdzeniowe dekstopowe CPU

Tu dochodzimy w końcu do 8-rdzeniowego modelu z desktopowej serii Coffee Lake-S, czyli głównego bohatera tego wpisu. Powyższy screenshot z bazy danych programu 3DMark rzeczywiście pokazuje 8 rdzeni na pokładzie CPU, a także 16 wątków, co potwierdza wsparcie dla technologii HyperThreading. Jego częstotliwość taktowania jest niska, ponieważ wynosi tylko 2,2 GHz, ale trzeba pamiętać, że prawdopodobnie jest to wartość bazowa, a poza tym zapewne mówimy tu o jakiejś wczesnej wersji, która wraz z postępami prac może jeszcze znacząco przyspieszyć. Dostrzec można tu również wyraźnie błędne odczyty, np. wskazujące na proces technologiczny 0 nm i TDP na poziomie 0 W, ale na tym etapie nie jest to nic nadzwyczajnego, że benchmark nie potrafi prawidłowo odczytać wszystkich danych. Jeśli zaś chodzi o platformę testową, to program zidentyfikował płytę główną jako Coffee Lake S82 UDIMM RVP, co zgadza się ze schematem płyt inżynieryjnych stosowanych przez Intela. Oczywiście przecieku nie należy traktować jako 100% potwierdzenia 8-rdzeniowego CPU Niebieskich, ale stanowi on dość istotną poszlakę i czekamy tym samym na kolejne informacje w tym temacie.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: 8-rdzeniowy procesor Coffee Lake-S dostrzeżony w 3DMarku

 0