8-rdzeniowy procesor Intela bazować ma na 14 nm architekturze Coffee Lake

8-rdzeniowy procesor Intela bazować ma na 14 nm architekturze Coffee Lake

Niedawno w sieci zrobiło się głośno na temat szykowanego przez Intela 8-rdzeniowego procesora konsumenckiego, który stanowić miałby odpowiedź niebieskiej ekipy na Ryzeny, zrównując się pod względem liczby rdzeni z topowymi procesorami AMD. Właśnie otrzymaliśmy kolejne szczegóły na temat tego układu.

Według najnowszych przecieków, Intel planuje wypuścić na rynek swój 8-rdzeniowy CPU w drugiej połowie przyszłego roku, ale co ciekawe ten nie będzie bazował na szykowanym 10 nm procesie technologicznym. Jak bowiem możemy dowiedzieć się z logów erraty  XTU, która ukazała się w sieci, będzie to wciąż 14 nm układ oparty na mikroarchitekturze Coffee Lake, która powinna mieć swoją premierę lada moment (dok ładnie 5 października). Wpis w rejestrze wyraźnie zawiera adnotację "[CFL] Added support for 8,2 core", gdzie trzyliterowy skrót CFL oznacza nic innego jak Coffee Lake, tak samo jak wcześniej architekturę Kaby Lake Intel oznaczał jako KBL, a Haswell jako HSW.     

Na 8-rdzeniowe procesory Intel Core i7 dla mainstreamowego segmentu przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać i to pomimo, iż te bazować mają na 14 nm procesie

Taki rozwój wypadków sugerować może dwa kierunki, którymi podąży Intel w rozszerzaniu 8. generacji desktopowych procesorów dla Kowalskiego. W górnej części serii oczekiwać można nowych wydajniejszych modeli, oferując 8 rdzeni i 16 wątków, jednak z drugiej strony spodziewać możemy się także dwurdzeniowych układów, które należeć mogą do serii Pentium i Celeron. W tym roku spodziewamy się jednak tylko 6-rdzeniowych procesorów Core i7 (12 wątków) oraz Core i5 (6 wątków) i 4-rdzeniowych Core i3. Co w takim razie z 10 nm procesorami? Według najnowszych informacji te zostały przesunięte na drugą połowę przyszłego roku i nie zdziwi nas jeśli na początek obejmować będą tylko mobilne modele.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: 8-rdzeniowy procesor Intela bazować ma na 14 nm architekturze Coffee Lake

 0