8-rdzeniowy procesor Intela ponownie przyłapany w benchmarku

8-rdzeniowy procesor Intela ponownie przyłapany w benchmarku

Doniesienia na temat 8-rdzeniowych procesorów Intela dla przysłowiowego Kowalskiego docierają do nas od przeszło pół roku i wygląda na to, że nie przyjdzie nam już długo czekać na oficjalną prezentację ze strony Niebieskich.

Intelowski 8-rdzeniowy procesor skierowany do mainstreamowego segmentu po raz kolejny pojawił się w bazie danych jednego z popularnych benchmarków i tym razem jest to SiSoft Sandra (swoją drogą, ta staje się powoli naczelną skarbnicą informacji na temat nadchodzących produktów). Co prawda CPU zidentyfikowane zostało w tym przypadku jako układ z serii Kaby Lake, ale jak powszechnie wiadomo nadchodząca seria Coffee Lake ma być niczym innym, jak właśnie Kaby Lake na sterydach i obie architektury będą do siebie bliźniaczo podobne (stąd też zapewne pomyłka w SiSoft Sandra). Poza tym, nowy procesor przetestowany został na platformie Kaby Lake S, co w praktyce oznacza najprawdopodobniej, że Intel ponownie sięgnął po tę samą podstawkę, co ostatnim razem, czyli LGA1151.

Nadchodząca seria Coffee Lake ma być niczym innym, jak właśnie Kaby Lake na sterydach

Jeśli zaś chodzi o szczegóły specyfikacji tego procesora, to benchmark odnotował bazową częstotliwość taktowania na poziomie 2,6 GHz. Ta może wydawać się zaskakująco niska, ale musimy brać pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze zwiększenie liczby rdzeni przeważnie wiąże się z obniżeniem taktowania, a poza tym zapewne wciąż mamy tu do czynienia z próbką inżynieryjną i ostatecznie prędkość ta może być jeszcze wyraźnie zwiększona. Warto przypomnieć bowiem, że w marcu pojawiły się przecieki na temat 8-rdzeniowego układu Coffee Lake-S, gdzie 3DMark odnotował taktowanie rzędu 2,2 GHz, więc jeśli mowa o tym samym CPU, to już widać wyraźny progres w tym zakresie. Procesor wspiera technologię HyperThreading, co oznacza obecność aż 16 wątków na pokładzie i oferuje także 16 MB pamięci cache L3. Biorąc pod uwagę, że Intel ujawnił już chipset Z390, który zaprojektowany miał być z myślą o 8-rdzeniowych układach, nie powinniśmy już zbyt długo czekać na oficjalną zapowiedź i nie będziemy zaskoczeni jeśli ta nastąpi na targach Computex.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 8-rdzeniowy procesor Intela ponownie przyłapany w benchmarku

 0