8K, 120 Hz i HDR - oto monitor przyszłości

8K, 120 Hz i HDR - oto monitor przyszłości

Podczas odbywających się w Japonii targów CEATEC, Sharp zaprezentował iście nietuzinkowy monitor. Urządzenie wyposażono w matrycę 8K z odświeżaniem 120 Hz i techniką HDR - a wszystko to w obrębie panelu o przekątnej równej 27''.

Przedstawiony monitor wykorzystuje tranzystory IGZO, co jest alternatywą dla stosowanych powszechnie TFT, ułatwiającą zwiększenie zagęszczenia pikseli - to zaś wynosi tutaj imponujące 326 PPI. Zastosowany tryb HDR cechuje się maksymalną luminancją bieli na poziomie 1000 cd/m2. Jako, iż uzyskanie 120 ramek o rozdzielczości 7680x4320 px z 10-bitową głębią koloru wymaga przepustowości złącza video rzędu 120 Gbps, Sharp zastosował aż osiem(!) gniazd DisplayPort.

Tranzystory IGZO, zamiast na krzemie, zbudowane są z indu, galu i tlenku cynku. Pozwala to ograniczyć zużycie energii w przypadku ekranów o wysokim współczynniku PPI. Rzeczona technologia jest autorskim rozwiązaniem firmy Sharp - i już teraz można znaleźć na rynku kilka wyświetlaczy stanowiących jej implementację. Co istotne, IGZO mogą zostać wykorzystane do budowy matrycy dowolnego typu. Nie należy więc mylić typu tranzystora, tj. TFT lub IGZO, z typem matrycy, np. IPS.

Czy przedstawiony panel kiedykolwiek trafi na rynek? Trudno powiedzieć. Sam producent wyraźnie określa go mianem prototypu. Zresztą trudno wyobrazić sobie użyteczność takiego sprzętu w dzisiejszych realiach, choćby z uwagi na niewystarczającą moc kart graficznych i ograniczenia interfejsów transmisji sygnału.

Pokaż / Dodaj komentarze do: 8K, 120 Hz i HDR - oto monitor przyszłości

 0