9000 laserów Starlink przesyła ponad 42 petabajty dziennie

9000 laserów Starlink przesyła ponad 42 petabajty dziennie

Internet satelitarny był powszechnie uważany za powolny i zawodny, ale SpaceX pokazało, że nie musi tak być. Starlink, projekt firmy, który wystrzelił tysiące satelitów, zyskał miliony klientów i nawet wspierał łączność sił ukraińskich w trakcie konfliktu z Rosją. Aby zapewnić szybkość Starlink, firma wprowadziła niedawno komunikację laserową, która staje się integralną częścią szybkiego świadczenia usług.

Abonenci oraz przekaźniki naziemne Starlink łączą się z siecią za pomocą częstotliwości radiowych w pasmach Ku i Ka. Jednakże te pasma mogą stanowić wąskie gardło w transmisji danych, w przeciwieństwie do lasera. SpaceX zainstalowało pierwsze lasery kosmiczne w 2021 roku, a inżynier Travis Brashears twierdzi, że już teraz przesyłają one znaczną ilość danych między węzłami. Brashears podzielił się aktualnymi informacjami na temat możliwości Starlink podczas konferencji optyki SPIE Photonics West. „Każdego dnia przesyłamy terabity danych na sekundę przez 9 000 laserów” – powiedział. Większość danych w sieci Starlink jest przesyłana do i ze stacji naziemnych, jednak istnieją obszary, w których satelity mogą nie widzieć instalacji naziemnych, na przykład nad Atlantykiem i Pacyfikiem. W takich przypadkach przesyłanie danych bezpośrednio z jednego satelity do drugiego może znacznie przyspieszyć komunikację.

W ciągu jednego dnia lasery Starlink przesyłają między satelitami ponad 42 petabajty. Oznacza to równowartość 28 milionów godzin wideo w rozdzielczości 1080p HD.

Satelity w sieci laserowej Starlink tworzą sieć kratową z użyciem światła. Brashears twierdzi, że węzły stale wysyłają komunikaty o nowych połączeniach, około 266 141 dziennie. Chociaż niektóre łącza laserowe mogą być utrzymywane przez tygodnie. Dzięki tym 9000 laserom Starlink może przesyłać 5,6 terabajta na sekundę. W ciągu jednego dnia lasery Starlink przesyłają między satelitami ponad 42 petabajty. Oznacza to równowartość 28 milionów godzin wideo w rozdzielczości 1080p HD.

Sama prędkość komunikacji laserowej stanowi główną zaletę SpaceX i każdego statku kosmicznego, który musi przesyłać duże ilości danych. NASA również poszukuje sposobów wykorzystania komunikacji laserowej. Statek kosmiczny Psyche jest w drodze na asteroidę o tej samej nazwie, ale NASA wykorzystała tę misję również do przetestowania komunikacji laserowej. Laser był w stanie przesłać dane z powrotem na Ziemię z szybkością 267 Mb/s, co otwiera drogę dla przyszłych misji opartych na laserach jako podstawowej metodzie komunikacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 9000 laserów Starlink przesyła ponad 42 petabajty dziennie

 0