95% dzisiejszych NFT nie ma kompletnie żadnej wartości

95% dzisiejszych NFT nie ma kompletnie żadnej wartości

Rynek NFT obecnie praktycznie zanikł. Ostatnie badania wykazują że zdecydowana większość tokenów NFT nie ma żadnej wartości i w zasadzie nie można ich sprzedać za jakąkolwiek kwotę.

Posiadacze NFT stracili ogromne sumy pieniędzy.

 

Rok 2021 można w świecie technologicznym określić "rokiem NFT" (Non-Fungible Token). Szacuje się, że w ciągu tych 12 miesięcy transakcje NFT osiągnęły łączną wartość wynoszącą 25 miliardów dolarów, a szczególnie imponujący był sierpień 2021 roku, kiedy sprzedaż NFT osiągnęła rekordową wartość 2,8 miliarda dolarów. Jednakże obecnie sytuacja wydaje się już zupełnie inna. Według badania opublikowanego przez dappGamble, w lipcu bieżącego roku na rynku NFT odnotowano jedynie obroty o wartości 80 milionów dolarów, co stanowi zaledwie 3% wyniku osiągniętego we wspomnianym rekordowym miesiącu. To jednak nie wszystko. Badanie to przeanalizowało 73 257 różnych kolekcji NFT i wykazało, że aż 95% z nich, czyli 69 795 kolekcji, obecnie nie ma żadnej wartości rynkowej. W efekcie można stwierdzić, że około 23 miliony ludzi, którzy inwestowali w te symboliczne aktywa, teraz mają portfele NFT, które nie są warte ani grosza.

Nowy raport badaczy branżowych stwierdza, że ​​95 procent niegdyś (prze)reklamowanych aktywów kryptograficznych osiągnęło zerową wartość.

nft

Poza tym okazuje się, że aż 79% wszystkich kolekcji NFT pozostaje niesprzedanych, co oznacza, że podaż tych aktywów znacznie przewyższa popyt. Jednak problem NFT wykracza poza aspekt rynkowy. Ogromne zużycie energii podczas tworzenia tych tokenów jest kolejnym istotnym zagadnieniem. Badanie skupiło się na prawie 196 000 kolekcji NFT, które zostały wygenerowane, ale nie znalazły nabywcy, zużywając w procesie aż 27,8 gigawatogodzin energii. Według wyników tego badania, to ekwiwalent 16,2 tysiąca ton emisji dwutlenku węgla, co odpowiada rocznemu zużyciu energii przez 2 tysiące domów, emisji z 3500 samochodów lub śladowi węglowemu 4 tysięcy pasażerów podróżujących z Londynu do Wellington w Nowej Zelandii.

"Inwestorzy" stracili miliony dolarów.

Na obecnym rynku, który obejmuje 8850 z najlepszymi kolekcjami NFT, zauważalny jest fakt, że aż 1600 z nich obecnie nie ma żadnej określonej wartości. Wśród tych, które posiadają cenę, 41% wycenianych jest w przedziale od 5 do 100 dolarów, podczas gdy mniej niż 1% przekracza wartość 6 tysięcy dolarów. To wyraźnie pokazuje kontrast wobec hucznego sukcesu, jaki odniosło NFT na początku swojego rozwoju. Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których NFT nadal znajdują praktyczne zastosowanie i dostarczają wartości. Potrafią one potwierdzać autentyczność limitowanych produktów, umożliwiać dostęp do ekskluzywnych wydarzeń lub treści, a także zintegrować się z grami i innymi projektami, zapewniając dodatkową funkcjonalność. Mimo że widoczny jest spadek zainteresowania NFT, to nadal istnieją obszary, w których ta technologia może odgrywać istotną rolę.

Warto przypomnieć, że wielu posiadaczy NFT dało się wciągnąć w pułapkę, inwestując miliony dolarów. Pozwali zarówno twórców obrazków, pośredników, a także celebrytów, którzy "naganiali" do zakupów. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: 95% dzisiejszych NFT nie ma kompletnie żadnej wartości

 0