Adata Spectrix D60G z nowym rekordem świata prędkości pamięci RAM DDR4

Adata Spectrix D60G z nowym rekordem świata prędkości pamięci RAM DDR4

Adata to bardzo dobrze znana marka na rynku pamięci komputerowych (zarówno w zakresie RAM, jak i nośników pamięci), teraz tajwański producent może zapisać kolejny sukces w swoim portfolio, ponieważ udało mu się zdetronizować HyperX w kategorii najszybszych pamięci DDR4 na świecie. W utworzonym przez firmę w ubiegłym roku obiekcie badawczym XPG Overclocking Lab (XOCL), specjalistom od overclockingu udało się wykręcić moduł Spectrix D60G z podświetleniem RGB do zawrotnej prędkości 5634,1 MHz (2 x 2817,1 MHz). Jest to nowy rekord świata, który został potwierdzony przez HWBot i tym samym mamy nowego mistrza, który zrzucił z pierwszego miejsca moduły HyperX Predator, uzyskując tytuł najszybszych pamięci DDR4 na świecie (oczywiście po ekstremalnym podkręcaniu).

Specjalistom od overclockingu udało się wykręcić moduł Adata Spectrix D60G do zawrotnej prędkości 5634,1 MHz.

By było to możliwe, posłużono się pojedynczym modułem Spectrix D60G o pojemności 8 GB, który sparowany został z procesorem Intel Core i9-9900K, a podstawę platformy stanowiła płyta główna MSI MPG Z390I Gaming Edge AC Mini ITX. Oczywiście nie mogło się obyć bez ekstremalnego chłodzenia i w tym celu wykorzystano bardzo popularny do tego celu ciekły azot. Tradycyjnie już, kiedy liczy się jedynie jak najwyższe taktowanie, cała reszta nie ma znaczenia i nikt nie ogląda się tu na możliwość praktycznego wykorzystania takiego sprzętu, dlatego też timingi wynosiły w tym przypadku CL 31-31-31-46 3T. Zakładać można także, że zastosowane napięcia były bardzo wysokie, zapewne oscylujące w okolicach dwóch woltów (niestety nie podano tej wartości, więc skazani jesteśmy na spekulacje).

Adata Spectrix D60G to pamięci, które łączyć mają wysoką jakość z atrakcyjnym wyglądem. Ich fabryczne taktowanie wynosić może nawet 4133 MHz, ale jak udowadnia ten rekord OC, można na nich uzyskać zdecydowanie wyższe prędkości, jeśli zapewnimy im stosowne chłodzenie. Producent podaje, że ich wzornictwo inspirowane było diamentami, stąd też wielopłaszczyznowe obudowy. Co więcej, pamięci te zapewniają więcej powierzchni podświetlanej diodami RGB niż konkurencyjne rozwiązania dostępne na rynku. Adata Spectrix D60G nie są jeszcze dostępne na polskim rynku, ale za zestaw 2 x 8 GB o prędkości 3200 MHz i timingach CL 16-18-18  w USA zapłacić trzeba 120 USD. Ciekawe jak długo Adata będzie mogło cieszyć się rekordem, ponieważ można być pewnym, że G.Skill i HyperX nie pozostawią tego bez odpowiedzi i niewątpliwie spróbują odebrać tytuł rywalowi w najbliższej przyszłości.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Adata Spectrix D60G z nowym rekordem świata prędkości pamięci RAM DDR4

 0