Adata szykuje moduły pamięci DDR5-8400 o pojemności 64 GB

Adata szykuje moduły pamięci DDR5-8400 o pojemności 64 GB

Nowa generacja pamięci DDR zbliża się dużymi krokami. Adata połączyło siły z Gigabyte i MSI, by zapewnić ich nadchodzącym modułom DDR5 możliwość osiągnięcia prędkości transferów na poziomie 8400 MT/s na platformie Alder Lake. Wszystko wskazuje na to, że pamięci DDR5 przyniosą naprawdę duży skok wydajności względem DDR4, nie tylko ze względu na wyraźny skok przesyłania danych, ale również w związku z usprawnieniem efektywności. Kiedy w połowie ubiegłego roku opublikowano specyfikację DDR5, spodziewano się, że pierwsze desktopowe moduły w nowym standardzie będą w stanie osiągnąć prędkości na poziomie DDR5-4800 albo DDR5-5200, tymczasem wygląda na to, że już na starcie nowej generacji możemy otrzymać pamięci RAM DDR5-8400.  

Adata połączyło siły z Gigabyte i MSI, by zapewnić ich nadchodzącym modułom DDR5 możliwość osiągnięcia prędkości transferów na poziomie 8400 MT/s.

Adata przyznało, że testuje swoje 64 GB moduły pamięci DDR5-8400 na „najnowszych platformach Intela” dla konsumentów, co prawdopodobnie oznacza nadchodzące procesory Alder Lake. Płyty główne, których używa do tego celu producent, pochodzą właśnie od Gigabyte i MSI. Pamięć DDR5 obsługuje kilka technologii zapewniających wysokie transfery danych, długoterminową skalowalność I/O i rzeczywistą efektywność, w tym wbudowaną korekcję pojedynczego błędu (SEC) ECC, Decision Feedback Equalization (DFE) w celu wyeliminowania szumów odbijających przy wysokich częstotliwościach, ulepszone tryby trenowania czy dwa niezależne 32/40-bitowe kanały I/O (bez ECC/ECC) na moduł. Firma Micron oszacowała kiedyś, że pamięć DDR5 będzie o 28% ~ 36% efektywniejsza niż DDR4 przy tych samych prędkościach I/O.

12. generacja procesorów Intel (Alder Lake) bazować będzie na nowej architekturze Golden Cove, która znacząco zwiększyć ma liczbę instrukcji na cykl i tym samym poprawić wydajność względem Willow Cove i Cypress Cove. Wykorzystując moduły DDR5-8400 z takimi CPU możemy liczyć na dodatkowe zwiększenie wydajności platformy. Nie da się ukryć, że uzyskanie prędkości transferów na poziomie 8400 MT/s już w pierwszej generacji DDR5 to imponujące osiągnięcie. Jeśli doliczymy do tego wszystkie dodatkowe przewagi DDR5 na poziomie architektury, to spodziewać można się naprawdę dużej poprawy w rzeczywistych scenariuszach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Adata szykuje moduły pamięci DDR5-8400 o pojemności 64 GB

 0