ADATA XPG Gammix S70 chce powalczyć o koronę wydajności SSD

ADATA XPG Gammix S70 chce powalczyć o koronę wydajności SSD

Firma ADATA pochwaliła się swoim nowym nośnikiem SSD, bazującym na interfejsie PCIe 4.0 i protokole NVMe 1.4, który, jak nie omieszkał się pochwalić producent, ma być najszybszym dyskiem M.2 na rynku. Ten nazywa się XPG Gammix S70, a jego prędkości sekwencyjne kształtują się na poziomie aż 7400 MB/s dla odczytu i 6400 MB/s dla zapisu. To zdecydowanie więcej niż w przypadku Samsunga 980 PRO, który promowany był pod koniec sierpnia jako najwydajniejszy konsumencki SSD (7000 MB/s dla odczytu i 5000 MB/s dla zapisu). Zaledwie kilka dni później, na początku września, ujawniono jednak Sabrent Rocket 4, który zdetronizował koreańskiego konkurenta (7000 MB/s dla odczytu i 6850 MB/s dla zapisu), a ponadto wciąż wypada wyraźnie lepiej od XPG Gammix S70 w przypadku sekwencyjnego zapisu danych, więc wyższość jednego z tych produktów nad drugim trudno jednoznacznie rozstrzygnąć.   

Prędkości sekwencyjne XPG Gammix S70 kształtują się na poziomie aż 7400 MB/s dla odczytu i 6400 MB/s dla zapisu.

Nie zmienia to jednak faktu, że XPG Gammix S70 to niezwykle imponujący SSD. Oferuje on wsparcie dla dynamicznego bufora pamięci SLC (Dynamic SLC Caching), a także wielu innych rozwiązań, które sprawiać mają, że wypadać będzie znacznie lepiej od dysków na PCIe 3.0. Nośnik jest jednak wstecznie kompatybilny i możemy go zainstalować na płycie głównej bez portu PCIe 4.0 (obecnie ten dostępny jest tylko na platformach AMD Ryzen), ale znacząco ograniczy to jego wydajność. Dla poprawienia stabilności i wyeliminowania throttlingu termicznego, XPG S70 otrzymał masywny aluminiowy radiator CoolArmor. Jego budowa i struktura redukować mają temperatury nawet o 30%. Dysk bazuje na pamięciach TLC 3D NAND, niestety producent nie podaje kontrolera, ale spodziewać można się tu Phison E18. Producent chwali się też wysokimi współczynnikami Total Bytes Written (TBW), ale nie podaje żadnych liczb.

XPG Gammix S70 obsługuje ponadto technologię korekcji błędów LDPC, 256-bitowe szyfrowanie AES, E2E i RAID Engine. Dysk dostępny ma być w dwóch wersjach pojemnościowych, a mianowicie 1 TB i 2 TB. Poza tym, objęty będzie pięcioletnią gwarancją producenta. Nie znamy jeszcze daty premiery ani cen XPG Gammix S70, ale jak tylko ADATA zdradzi, kiedy i za ile kupimy ten SSD na rynku europejskim, to Was o tym poinformujemy. Warto też dodać, że tajwańska firma ujawniła niedawno model Gammix S50 Lite, który również bazuje na interfejsie PCIe 4.0, pomimo faktu, że jest to produkt budżetowy skierowany do szerokiego grona odbiorców. Jego wydajność jest wprawdzie dużo słabsza niż S70, co jednak powinna wynagrodzić niższa cena.    

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: ADATA XPG Gammix S70 chce powalczyć o koronę wydajności SSD

 0