AfD: Skanowanie gałek ocznych Worldcoin służy „globalnemu nadzorowi ludzi”

 AfD: Skanowanie gałek ocznych Worldcoin służy „globalnemu nadzorowi ludzi”

Christina Baum, przedstawicielka skrajnie prawicowej niemieckiej partii politycznej Alternatywa dla Niemiec (AfD), wydała ostrzeżenie dotyczące technologii skanowania oczu Worldcoin.

Jej spostrzeżenia dotyczą charakterystycznych „kul” Worldcoin, które są rozpowszechniane na całym świecie w celu skanowania tęczówki. Ta technologia, zwana WorldID, przekształca skany w tokeny WLD jako zachętę dla użytkowników. Baum alarmuje, że te urządzenia mają na celu zbieranie danych biometrycznych, co może prowadzić do globalnego monitorowania ludzi, umożliwiając śledzenie ich działań, ruchów i nawyków zakupowych. „Transparentny człowiek staje się w ten sposób rzeczywistością. I to jest więcej niż przerażające” – powiedziała Baum na oficjalnej stronie AfD. Choć może to brzmieć alarmująco, te uwagi odpowiadają obawom wielu agencji ochrony danych na całym świecie.

Oddają prywatność za wirtualne tokeny.  Baum alarmuje, że te urządzenia mają na celu zbieranie danych biometrycznych, co może prowadzić do globalnego monitorowania ludzi, umożliwiając śledzenie ich działań, ruchów i nawyków zakupowych.

Projekt Worldcoin, założony przez Sama Altmana, współzałożyciela OpenAI, odpowiedzialnego za model sztucznej inteligencji ChatGPT, zdobywa popularność w Dolinie Krzemowej. Projekt ten ma na celu promowanie „ludzkiego” doświadczenia internetowego w cyfrowej rzeczywistości, która coraz bardziej jest kontrolowana przez roboty i algorytmy. Jednak paradoksalnie, projekt ten zakłada również ułatwienie rządom i przedsiębiorstwom technologii potwierdzającej tożsamość.

Mimo kontrowersji wokół swoich działań, Worldcoin utrzymuje w swoim oficjalnym FAQ, że domyślnie nie gromadzi danych osobowych. Zapewniają, że skany tęczówki są natychmiast usuwane po utworzeniu kodu tęczówki. Niemniej jednak, użytkownicy mają możliwość zawarcia szerszej umowy dotyczącej danych. Ta umowa pozwoliłaby Worldcoin zachować te obrazy w celu szkolenia ich algorytmów oraz przesyłania tych danych w całej Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.

Ocena Baum jest zgodna z obawami innych organów ochrony danych dotyczących potencjalnych naruszeń prywatności. Należy zauważyć, że jej uwagi nie są jednostkowym zjawiskiem. Przykładowo, bawarski Państwowy Urząd Nadzoru Ochrony Danych bada działania Worldcoin od listopada 2022 r. Dodatkowo, Kenia, która rozważa wprowadzenie cyfrowego identyfikatora, zawiesiła działalność firmy, ponieważ instytucje rządowe badają jej „autentyczność i legalność”. Trend rosnącej ostrożności jest kontynuowany przez organy nadzorujące ochronę danych we Francji i Wielkiej Brytanii, które również wyraziły wątpliwości co do legalności gromadzenia takich wrażliwych danych.

Niedawno Worldcoin ogłosił swoją intencję, aby być jeszcze bardziej pomocnym dla rządów, umożliwiając im korzystanie z systemu skanowania biometrycznego, który używają do rejestracji użytkowników. Również inne firmy otrzymają podobne przywileje. Celem jest pozyskanie jak największej liczby użytkowników i zbudowanie dużej społeczności finansowej i tożsamościowej. Firma Tools for Humanity, odpowiedzialna za Worldcoin, wyraziła swoją misję w budowaniu takiej społeczności - tak to sformułował Ricardo Macieira, dyrektor wykonawczy.

Aktualnie już około 2,2 miliona ludzi zarejestrowało się w Worldcoin, rezygnując z ochrony danych biometrycznych, w zamian otrzymując identyfikator cyfrowy. W niektórych krajach obywatele są zachęcani do dołączenia do Worldcoin poprzez oferowanie darmowych kryptowalut. Według doniesień Reutersa, większość osób, z którymi agencja rozmawiała w Wielkiej Brytanii, Indiach i Japonii, podkreśliła, że głównym powodem ich rejestracji jest chęć otrzymania darmowych tokenów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AfD: Skanowanie gałek ocznych Worldcoin służy „globalnemu nadzorowi ludzi”

 0