AI pozwoliło Intelowi oszczędzić sześć tygodni w projektowaniu układów SoC

AI pozwoliło Intelowi oszczędzić sześć tygodni w projektowaniu układów SoC

Gigant z Santa Clara twierdzi, że narzędzia AI do optymalizacji układów SoC skróciły czas wymagany w niektórych procesach projektowania półprzewodników firmy z sześciu tygodni do zaledwie „minut”.

Po udowodnieniu swojej wartości w projektowaniu rozmieszczenia czujników termicznych w Meteor Lake, Intel rozszerza stosowanie narzędzi AI na inne ważne obszary, takie jak szybkie I/O, wydajność, próbkowanie produktów i inne optymalizacje planu układów scalonych. Nowe narzędzia AI będą wykorzystywane w procesorach Arrow Lake i Lunar Lake, a także w innych przyszłych produktach konsumenckich.

Narzędzia AI okazały się szczególnie przydatne w optymalizacji sensorów termicznych chipów.

Narzędzia AI okazały się szczególnie przydatne w optymalizacji rozmieszczenia sensorów termicznych chipów. Intel stwierdził nawet, że optymalizacja rozmieszczenia czujników termicznych w chipach była wcześniej połączeniem nauki i sztuki. Przekazanie tego aspektu projektowania chipów sztucznej inteligencji zaowocowało ogromnymi oszczędnościami czasu.

Diagram procesorów Intel Meteor Lake ujawnia trzeci rodzaj rdzeni i GPU Xe-LPG

Co ciekawe, Intel zdaje się definiować niektóre ze swoich narzędzi AI jako Augmented Intelligence (rozszerzona inteligencja), a nie „sztuczną inteligencję”. Według producenta chipów różnica polega na tym, że inteligencja rozszerzona „jest podzbiorem sztucznej inteligencji, która koncentruje się na współpracy ludzi i maszyn”. W ten sposób firma stara się zapewnić, że jej inżynierowie nie zostaną w najbliższym czasie zastąpieni sztuczną inteligencją.

Mark Gallina, główny inżynier Intel Client Computing Group (CCG) oraz starszy architekt systemów termicznych i mechanicznych, wyjaśnił, jak narzędzia AI działały podczas projektowania układów do laptopów Meteor Lake. Nakreślił proces, w ramach którego inżynierowie musieli „precyzyjnie analizować złożone, współbieżne obciążenia, które aktywują rdzeń procesora, wejścia/wyjścia (I/O) i inne funkcje systemu, aby dokładnie określić lokalizację gorących punktów”. Do tej złożoności dochodzi jeszcze rozmieszczenie czujników, co skutkuje cyklem projektowania i sprawdzania, który doświadczonemu inżynierowi może zająć „kilka tygodni”. Okazuje się, że nowe narzędzie Intel AI może przeanalizować tysiące zmiennych i zwrócić kilka idealnych sugestii projektowych w ciągu kilku minut.

Sztuczna inteligencja Intela udowodniła przydatność narzędzi w projektowaniu układów Meteor Lake, a teraz CCG wykorzystuje szerszą gamę narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć proces projektowania sprzętu. Intel twierdzi, że poczynił już postępy w zakresie narzędzi zapewniających szybką i dokładną analizę integralności sygnału dla szybkich wejść/wyjść. Narzędzia zapewniły wzrost wydajności I/O nawet o 60% i redukcję przykładowych scenariuszy testowych o 40%. Co więcej, Intel dysponuje interaktywnym narzędziem AI, które pomaga znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące kompromisów w projektowaniu procesorów.

Już wcześniej informowaliśmy o firmach wykorzystujących sztuczną inteligencję do optymalizacji projektowania chipów. W zeszłym roku największy rywal Intela, AMD, powiedział, że rozszerzy wykorzystanie narzędzi obsługujących AI przy projektowaniu swoich chipów. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AI pozwoliło Intelowi oszczędzić sześć tygodni w projektowaniu układów SoC

 0