AI w telefonach może nie być najlepszym pomysłem

AI w telefonach może nie być najlepszym pomysłem

Chociaż firmy takie jak Apple próbują wrzucić do swoich telefonów technologię AI, ma ona wadę, której nikt chyba nie wziął pod uwagę – sztuczna inteligencja pochłania dużo mocy.

Po sieci krążą plotki, że kolejny flagowy układ Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4, może być naprawdę energochłonny – do tego stopnia, że wyposażone w ten SoC telefony będą musiały być wyposażone w akumulatory o naprawdę dużej pojemności i ogniwa 6000 mAh nie będą niczym nadzwyczajnym.

Sztuczna inteligencja pochłania dużo mocy, drenując baterie w smartfonach. 

Digital Chat Station twierdzi na Weibo, że firmy opracowują „customowe materiały rdzenia baterii o dużej gęstości dla flagowej serii Snapdragon 8G4”. Informator pisze, że widział trzy urządzenia z akumulatorami 5500 mAh, a firmy mogą naciskać na 6000 mAh. Dla porównania Samsung Galaxy S24 Ultra ma baterię o pojemności 5000 mAh.

Sztuczna inteligencja

Ma to wynikać z tego, że Qualcomm zwiększył zużycie energii przez Snapdragona 8 Gen 4, aby osiągnąć wyższą wydajność jedno- i wielordzeniową. Inna plotki sugerują, że ten SoC będzie zawierał wyłącznie rdzenie wydajnościowe i tym samym pozbawiony będzie rdzeni energooszczędnych. Nieuwzględnienie rdzeni zwiększających efektywność zwiększyłoby pobór mocy przez chip.

Qualcomm zaprezentuje Snapdragon 8 Gen 4 dopiero jesienią, a urządzenia wyposażone w ten chip prawdopodobnie zobaczymy dopiero w 2025 roku. Podobno Xiaomi ma pierwszeństwo na ten układ, a drugi w kolejności z tym chipem ma być telefon od OnePlus. Mimo wszystko minie jeszcze sporo czasu, zanim otrzymamy potwierdzenie tego, jak energochłonny jest ten procesor. 

Część problemów może zostać rozwiązana dzięki 3 nm litografii firmy TSMC, która powinna zwiększyć efektywność chipa, jednak może to nie mieć większego znaczenia w praktyce. Szczególnie przy głębszej implementacji sztucznej inteligencji, na którą jest tak duży hype, że producenci chipów nie mogą pominąć tej kwestii w swoich nowych produktach. Apple od dawna ma problem z żywotnością baterii i jesteśmy niezmiernie ciekawi, jak będzie to wyglądać w przypadku nowej generacji iPhone'ów ze zintegrowanym AI. Być może Apple wprowadzi do oferty "superinnowacyjny" powerbank, który stanowić będzie "rozwiązanie" problemu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AI w telefonach może nie być najlepszym pomysłem

 0