Aktualizacja do Google Chrome naprawia krytyczną lukę bezpieczeństwa

Aktualizacja do Google Chrome naprawia krytyczną lukę bezpieczeństwa

Google opublikował najnowszą wersję przeglądarki Chrome 88.0.4324.150, która jest o tyle ważna, bowiem likwiduje lukę 0-day znaną jako CVE-2021-21148. Została ona zgłoszona przez analityka bezpieczeństwa Mattiasa Buelensa 24 stycznia, ale nim do tego doszło dziurę mieli wykorzystać hakerzy z Korei Północnej. Potencjalni atakujący mogli wykonać zdalnie kod na komputerze ofiary za sprawą podatności znajdującej się w komponencie V8 odpowiadającego za JavaScript. Doprowadzało to do zdalnego przejęcia kontroli nad komputerem oraz umieszczenia złośliwego oprogramowania np. wyłudzającego nasze dane osobowe. Instalacja najnowszej aktualizacji jest więc niezwykle ważna, choć zgodnie z dostępną informacją odbywa się ona automatycznie, z kolei do nas pozostaje jedynie zresetowanie przeglądarki.

Google załatał w przeglądarce Chrome niebezpieczną lukę pozwalającą na zdalne przejęcie kontroli nad komputerem ofiary.

Aktualizacja do Google Chrome naprawia krytyczną lukę bezpieczeństwa

Jeżeli jednak aplikacja nie przesiadła się na nowszą wersję sama (88.04324.150) wówczas musimy zaimplementować patch ręcznie. Oczywiście, jeżeli nie dokonano aktualizacji oprogramowanie nadal pozostaje podatne na ewentualny atak. Google nie podał większych szczegółów odnośnie wspomnianej luki przyznając tylko, że została wyeliminowana wraz z udostępnioną poprawką. Google już wcześniej wypuścił główny update usprawniający kilka rzeczy w Chrome. Użytkownicy korzystający z dedykowanego menedżera haseł mogą wyszukiwać hasła podatne na łatwe złamanie oraz dokonać korekty. Oprócz tego programiści raz na zawsze rozprawili się z odchodzącą w niebyt wtyczką Adobe Flash Player, którą uśmiercili sami twórcy. Dodatkowo począwszy od edycji 88 użytkownicy żegnają się z opcją korzystania z technologii FTP. Google zakończył również wsparcie dla Mac OS X Yosemite.

Co ciekawe Chrome 88 zaimplementował dodatkową funkcję pozwalającą wygenerowanie kodu QR z... dinozaurem. Jest on znany z gier wbudowanej w przeglądarkę, której zarzucano, że odpowiada za problemy ze zjadaniem zasobów naszego sprzętu a zarazem negatywnie wpływa na wydajność programu. W celu utworzenia kodu QR musimy kliknąć prawym przyciskiem myszy i w menu kontekstowym wybrać opcję "Utwórz kod QR powiązany z tą stroną" albo "Utwórz kod QR powiązany z tym obrazem". Kod da się zeskanować bądź pobrać na dysk komputera jako plik PNG o rozdzielczości 370 x 370 pikseli. Cóż trzeba przyznać, że jest to całkiem miła opcja.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktualizacja do Google Chrome naprawia krytyczną lukę bezpieczeństwa

 0