Aktualizacja do Windowsa 11 psuje łączność Wi-Fi

Aktualizacja do Windowsa 11 psuje łączność Wi-Fi

Microsoft niejednokrotnie psuł Windowsa za sprawą aktualizacji i nie inaczej jest tym razem. Jedna z obowiązkowych poprawek rozwiązuje kilka problemów, ale jednocześnie u niektórych użytkowników negatywnie wpływa na łączność Wi-Fi.

Aktualizacja do Windowsa 11 psuje łączność Wi-Fi

KB5033375 to obowiązkowa aktualizacja do Windowsa 11 z grudnia 2023 roku. Eliminuje ona kilka błędów, aczkolwiek pojawiły się doniesienia, iż u części użytkowników psuje działanie Wi-Fi. Odnotowano spadek prędkości sieci przez Wi-Fi, co nastąpiło po instalacji przytoczonej łatki, aczkolwiek to nie wszystko. Wi-Fi ma też zrywać połączenie z internetem. Jeden z użytkowników korzystający z systemu Windows 11 22H2 powiedział, że jakość Wi-Fi spadła do tego stopnia, że wolno działa nawet wyszukiwarka Google. Niektórzy uważają, że problem ogranicza się do starych kart bezprzewodowych Qualcomm, używanych głównie w komputerach uniwersyteckich oraz w różnych instytucjach.

Aktualizacja KB5033375 do Windowsa 11 wywołuje problemy z działaniem Wi-Fi.

Aktualizacja do Windowsa 11 psuje łączność Wi-Fi

W dokumentacji pomocniczej Uniwersytet New Haven ostrzegł, że „ostatnia aktualizacja systemu Windows wydana 12 grudnia 2023 roku spowodowała, iż użytkownicy nie mogli połączyć się z sieciami bezprzewodowymi. Ta aktualizacja jest znana jako KB5033375.” Chociaż błąd dotyczy adapterów Qualcomm, problem może być powiązany z uszkodzonymi ustawieniami protokołu PEAP (Protected Extensible Authentication Protocol) w systemie Windows spowodowanymi ostatnimi aktualizacjami.

Jak niektórzy zauważyli, problem dotyczy połączeń Wi-Fi korzystających z protokołu PEAP. Wątek na forach Microsoft sugeruje, że problemy z Wi-Fi występują w przypadku identyfikatorów SSID WPA2 Enterprise, gdy są używane w standardzie 802.11r. Wyłączenie standardu 802.11r wydaje się przywracać łączność, ale nie jest to idealne rozwiązanie.

Microsoft na razie nie potwierdza informacji o problemach z Wi-Fi

Problem wydaje się powszechny, co potwierdzają raporty różnych uniwersytetów i instytucji edukacyjnych. Firma Microsoft jak na razie nie potwierdziła raportów o problemach z siecią Wi-Fi lub PEAP w systemie Windows. Co ciekawe wydaje się, że błąd dotyczy co najmniej dwóch aktualizacji wydanych w grudniu – KB5033375 (obowiązkowa aktualizacja zabezpieczeń) i KB5032288 (opcjonalna aktualizacja). Jak na razie nie ma idealnego rozwiązania problemu z Wi-Fi, więc trzeba czekać na update, który ostatecznie upora się z sytuacją.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktualizacja do Windowsa 11 psuje łączność Wi-Fi

 0