Aktualizacja drukarek HP znów blokuje nieoryginalne tusze

Aktualizacja drukarek HP znów blokuje nieoryginalne tusze

Astronomiczne ceny oryginalnych tuszy do drukarek, to od dawna problem wielu użytkowników. Często dochodzi do absurdalnych sytuacji, gdy nowa drukarka z kompletem tuszy, jest tańsza niż same kartridże. Nie dziwi więc nikogo, że rynek zamienników kwitnie, co jest solą w oku HP. Koncern postanowił już raz z tym walczyć, programowo blokując możliwość instalowania w swoich urządzeniach nieoryginalnych tuszy. Okazuje się, że firma postanowiła spróbować tego numeru drugi raz.

We wrześniu ubiegłego roku, HP wydało aktualizację drukarek, w której znalazł się system zabezpieczeń DRM, blokujący drukarkę w przypadku wykrycia nieoryginalnego pojemnika z tuszem. Odblokować urządzenie można było tylko poprzez kupno oryginalnych produktów. Po medialnej burzy oraz niemal 15 tysiącom skarg, HP ugięło się i przeprosiło. Z tym, że przeprosiny nie dotyczyły tego nieczystego zagrania, ale niewłaściwej komunikacji dotyczącej procedur weryfikujących autentyczność. Koncern wypuścił opcjonalną łatkę, która usuwała niepożądane przez użytkowników zabezpieczenia.

HP kolejny raz rzuca kłody pod nogi użytkownikom, blokując możliwość stosowania zamienników tuszy. Przynieść to może odwrotny skutek od zamierzonego, na czym zyska choćby Canon i Epson, którzy poza brakiem problemów z zamiennikami, wspierają możliwość ponownego napełniania zużytych pojemników na tusz

Minął rok, znów mamy wrzesień i znów mamy aktualizację. Według ghacks.net, nowe, wydane wczoraj oprogramowanie do drukarek HP Officejet posiada to samo zabezpieczenie DRM, co rok temu. Podczas próby instalacji pojemnika z tuszem, którego producentem nie jest HP, użytkownik otrzymuje komunikat o uszkodzeniu pojemnika i konieczności jego wymiany. Zależnie od ilości pojemników na tusz w drukarce, możliwe jest włożenie jednego bądź dwóch kartridż bez otrzymania błędu, jednak przy obsadzeniu kompletu, błąd z pewnością się pojawi.

Nowe oprogramowanie dotyczy m.in. drukarerk z serii HP OfficeJet 6800, OfficeJet Pro 6200, OfficeJet Pro X 450, OfficeJet Pro 8600 i wielu innych. Na szczęście istnieje możliwość obejścia problemu. Na stronie wsparcia HP wystarczy odnaleźć model swojej drukarki i pobrać którąś ze starszych wersji firmware. Po instalacji należy wyłączyć automatyczne aktualizacje, by ustrzec się przez powrotem problemu. Inne rozwiązanie to zakup drukarki firmy Canon lub choćby Epson, które to wspierają możliwość ponownego napełniania zużytych pojemników na tusz, nie stwarzając problemów z koniecznością wymiany pojemników na nowe i to koniecznie oryginalne.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktualizacja drukarek HP znów blokuje nieoryginalne tusze

 0