Aktualizacja skasowała 77 TB krytycznych danych badawczych z uniwersytetu. HPE przeprasza...

Aktualizacja skasowała 77 TB krytycznych danych badawczych z uniwersytetu. HPE przeprasza...

Aktualizacja superkomputera Hewlett Packard Enterprise skasowała 77 TB krytycznych danych badawczych Uniwersytetu Kioto. Wadliwy skrypt, który miał usunąć jedynie logi starsze niż 10 dni, skasował bezpowrotnie 34 miliony plików pochodzących od 14 grup badawczych.

Utrata plików w efekcie aktualizacji nie jest czymś nietypowym, jednak przeważnie słyszymy o takich przypadkach w kontekście systemu Windows i z pewnością nie chodzi tu o centra danych. Uniwersytet w Kioto utracił ogromną ilość 77 TB krytycznych danych badawczych ze swojego superkomputera. Jest to efekt aktualizacji oprogramowania wydanej przez Hewlett Packard Enterprise (HPE), która spowodowała nieprawidłowe działanie skryptu i usunięcie danych kopii zapasowej.

Aktualizacja superkomputera HPE skasowała dane badawcze Uniwersytetu Kioto. Wszystkiemu winien wadliwy skrypt usuwania logów, który HPE przepchnęło w aktualizacji.

Uniwersytet w Kioto stracił około 34 miliony plików pochodzących od 14 grup badawczych wygenerowanych od 14 grudnia do 16 grudnia. Uniwersytet nie jest w stanie przywrócić danych z kopii zapasowej. Początkowo specjaliści z Kioto uważali, że uczelnia straciła nawet 100 TB, ale okazało się, że rozmiar katastrofy to "zaledwie" 77 TB danych.  Firma HPE wypchnęła aktualizację, która powodowała nieprawidłowe działanie skryptu usuwającego pliki dziennika starsze niż dziesięć dni. Jednak zamiast usuwać stare logi przechowywane wraz z kopiami zapasowymi w systemie pamięci masowej o dużej pojemności, skrypt wymazał wszystkie pliki, usuwając bezpowrotnie 77 TB krytycznych danych badawczych. HPE przyznało, że winę ponosi wadliwa aktualizacja i bierze na siebie całą odpowiedzialność za zdarzenie.

"Od 17:32 14 grudnia 2021 r. do 12:43 16 grudnia 2021 r. z powodu usterki programu, który tworzy kopię zapasową superkomputera (wyprodukowanego przez Japan Hewlett Packard), system superkomputerowy [nie działa]", czytamy w oświadczeniu HPE. "W rezultacie doszło do wypadku, w którym część danych magazynu o dużej pojemności (/LARGE0) została przypadkowo skasowana. […]". W tym momencie zespół pracuje bez procesu tworzenia kopii zapasowych, który zostanie wznowiony po naprawach ze strony HPE.

W ostatnich dniach serwery HPE były również tematem innej niepokojącej informacji. Serwerownia złożona z urządzeń HPE z procesorami AMD Epyc stała się ofiarą ataku hakerów, którzy przez kilka dni bezkarnie kopali Raptoreum, generując rekordowe dochody.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktualizacja skasowała 77 TB krytycznych danych badawczych z uniwersytetu. HPE przeprasza...

 0