Aktualizacja Windows 10 powoduje zrywanie połączenia internetowego

Aktualizacja Windows 10 powoduje zrywanie połączenia internetowego

Dopiero co pisaliśmy o problemach z wydajnością po instalacji poprawki systemu Windows 10, a już pojawiają się nowe doniesienia, o kolejnych błędach.  Jak przyznaje sam Microsoft, tym razem problemy dotyczą połączenia internetowego, u niektórych użytkowników. Jest to nieco dziwny błąd polegający na tym, że system Windows 10 pokazuje, że na ikonie paska zadań nie ma połączenia z internetem, podczas gdy w rzeczywistości jest zupełnie inaczej i użytkownicy mogą nadal łączyć się z internetem. Zastanawiacie się pewnie, co kogo obchodzi status na pasku, skoro wszystko działa poprawnie? Otóż problem w tym, że wiele programów bazuje na wskazaniach systemu, a skoro Windows mówi, że nie ma internetu, to go nie ma i tyle. Niektóre aplikacje nie sprawdzają połączenia samodzielnie, więc jeśli system wskaże na problem z połączeniem, przełączą się one w tryb offline.

Majowa aktualizacja Windows 10 powoduje masę problemów. Do długiej listy błędów, doszły właśnie problemy z połączeniem internetowym.

Krótko mówiąc, chociaż użytkownicy, których dotyczy problem, mogą dalej uruchomić przeglądarkę i bez przeszkód przeglądać zawartość stron internetowych, niektóre aplikacje, takie jak Cortana, Microsoft 365, OneDrive lub Microsoft Store, działają według zgłoszonego stanu online lub offline systemu operacyjnego. Co więcej, nie tylko aplikacje Microsoftu zależą od tego statusu, ale również choćby i Spotify nie działa u użytkowników dotkniętych błędem. Co ciekawe, wiele osób sugeruje, że błąd ten jest kolejnym wcieleniem występującego już od kilku tygodni problemu z korzystaniem z VPN i proxy.

Microsoft potwierdził nowy problem w poście na forum TechNet, zauważając, że: "Klienci zgłaszają 'brak dostępu do internetu' za pomocą wskaźnika stanu łączności sieciowej (NCSI) na urządzeniach z systemem Windows 10 2004 [aktualizacja z maja 2020 r.], które w rzeczywistości mogą pingować zasoby internetowe lub przeglądać strony internetowe za pomocą przeglądarek internetowych". Problem jest więc znany Microsoftowi i jest sprawdzany, jednak nie ma jeszcze rozwiązania. Najprostszym rozwiązaniem jest przywrócenie systemu do stanu sprzed aktualizacji, jednak jak wiadomo, to rozwiązanie jest dalekie od ideału.

Użytkownicy podają, że w wielu przypadkach pomaga poniższa procedura zmiany parametru w rejestrze:

  • Wpisz "Edytor rejestru" w polu wyszukiwania systemu Windows 10 i uruchom
  • Kliknij „Tak”, aby zezwolić na uruchomienie aplikacji
  • W edytorze znajdź następujący klucz: HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM CurrentControlSet Services NlaSvc Parameters Internet
  • Podświetl „EnableActiveProbing” i zmień wartość z 0 na 1
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktualizacja Windows 10 powoduje zrywanie połączenia internetowego

 0