Alibaba tworzy 16-rdzeniowy procesor RISC-V

Alibaba tworzy 16-rdzeniowy procesor RISC-V

Co zrobić, jeśli USA grozi ci zablokowaniem dostępu do kluczowych technologii? Chiński gigant w zakresie sprzedaży, Alibaba, postanowił dołączyć do RISC-V Foundation opartej na otwartym modelu programowym, dzięki czemu zyskał nieograniczony dostęp do jednych z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie procesorów, gwarantując sobie okno z widokiem na poczynania innych członków fundacji, takich jak Google czy NVIDIA. Firma utworzyła nawet nowy dział badawczo rozwojowy, który będzie korzystał z otwartego zestawu instrukcji RISC-V, a jej pierwszy produkt w tym zakresie to Xuantie 910. Xuantie, zwane też w skrócie XT, ma być najpotężniejszym procesorem RISC-V jaki kiedykolwiek stworzono. Ruch ze strony przedsiębiorstwa Alibaba bardzo dobrze wkomponowuje się zaś w ostatnie rządowe założenia Pekinu.

Xuantie 910, zwane też w skrócie XT 910, ma być najpotężniejszym procesorem RISC-V jaki kiedykolwiek stworzono.

Xuantie 910 bazuje na 12 nm procesie technologicznym i wyposażony jest w 16 rdzeni pracujących z częstotliwością taktowania 2,5 GHz. Wspiera on 64-bitowe przetwarzanie, kompaktowe 16-bitowe instrukcje oraz operacje na wektorach w trakcie rozwoju. Poza tym, świetnie radzić ma sobie z wykonywaniem operacji poza kolejnością, z czym dotychczas procesory RISC-V miały spore problemy. Co ciekawe, układ ten wspiera dodatkowe 50 instrukcji, poza standardowymi 32. W trakcie prezentacji Cloud Summit firmy Alibaba, ujawniono, że procesor uzyskuje wynik w CoreMark wynoszący aż 7,1/MHz, kiedy najbliższy rywal, SiFive’s U74, pochwalić może się rezultatem na poziomie 5,1/MHz. Jeśli więc wierzyć wynikom producenta, mówimy tu o aż 40% wzroście wydajności.    

Nie wydaje się jednak, by Alibaba w najbliższym czasie samodzielnie wytwarzała własny procesor. Jak na razie firma wciąż rozmyśla nad modelem biznesowym dla XT 910, a w międzyczasie część jego elementów ujawniona ma być na GitHub, a z kolei pełny design udostępniony może być do sprzedaży. Fizyczne CPU mogą być z czasem dostępne, ale mogą stanowić też część rozszerzenia akceleratora lub też SoC (system-on-chip). Kto mógłby być potencjalnie zainteresowany zakupem takiego układu? Jianyi Meng z Alibaby wydaje się mieć pomysł na klientów: „Uzyskany przez nas przełom nie odnosi się tylko do poprawy wydajności procesora RISC-V. Coraz więcej obszarów IoT wymaga wysokowydajnych obliczeń, w tym 5G, AI, networking, samojezdne samochody czy serwery edge mogą być napędzane przez najnowszy procesor RISC-V, który wcześniej wykorzystywany był do bardzo prostych urządzeń, np., w zakresie inteligentnego sprzętu gospodarstwa domowego” - stwierdził Meng. Warto przypomnieć, że rząd chiński chce, by 40% zapotrzebowania na procesory zaspokojone było przez lokalne firmy, kiedy w zeszłym roku wynosiło to tylko 15%. XT 910 wydaje się być kolejną cegiełką w budowie tego planu.       

Pokaż / Dodaj komentarze do: Alibaba tworzy 16-rdzeniowy procesor RISC-V

 0