Alienware (Dell) przyłapane na sprzedaży laptopów z RTX 3070 z mniejszą liczbą rdzeni

Alienware (Dell) przyłapane na sprzedaży laptopów z RTX 3070 z mniejszą liczbą rdzeni

Dell Alienware m15 R5 to high-endowy laptop dla graczy wyposażony w procesory Intel Core 10. generacji („Comet Lake-H”) lub alternatywnie w AMD Ryzen z serii 5000H („Cezanne”). Modele te są dostępne na rynku od dłuższego czasu, a warianty z procesorami Intela doczekały się już nawet odświeżenia w postaci CPU Tiger Lake-H w ramach serii m15 R6. Tym bardziej dziwne wydają się doniesienia od użytkowników, którzy twierdzą, że laptopy Alienware wyposażone są w karty graficzne o słabszej specyfikacji niż oficjalnie podawane dane. Według wielu użytkowników na forach Reddit i NotebookReview niektóre laptopy Alienware z GeForcem RTX 3070 na pokładzie mają zmniejszoną liczbę rdzeni CUDA.

Według użytkowników niektóre laptopy Alienware z GeForcem RTX 3070 na pokładzie mają zmniejszoną liczbę rdzeni CUDA.

Alienware (Dell) przyłapane na sprzedaży laptopów z RTX 3070 z mniejszą liczbą rdzeni

Te mają posiadać tylko 4608 rdzeni (czyli brakuje 512 rdzeni) a różnica dotyczy podobno tylko laptopów m15 R5, ponieważ modele R4 oferować mają pełną liczbę rdzeni GeForce RTX 3070. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że przycięcie 512 rdzeni CUDA zmniejsza wydajność procesora graficznego RTX 3070 i szacuje się, że spadek wynosi ok. 10%. Na szczęście redukcja nie objęła również częstotliwości taktowania GPU. Producenci laptopów dość często używają różnych BIOS-ów ze wstępnie ustawionym parametrem TGP, aby dostosować osiągi GPU do efektywności termicznej układu chłodzenia. Dotychczas nie słyszeliśmy jeszcze o przypadkach zmniejszania liczby rdzeni GPU, aby osiągnąć ten cel.

Generalnie ograniczenie liczby rdzeni CUDA na kartach graficznych GeForce jest możliwe za pomocą VBIOS. Użytkownicy, którzy donoszą o problemie, skontaktowali się już z firmą Dell w celu uzyskania komentarza na temat sytuacji. Na chwilę obecną producent nie udzielił jeszcze odpowiedzi i nie wiadomo, czy jest to tylko jakieś przeoczenie z jego strony (mało prawdopodobne) czy celowe działanie, ale na pewno użytkownicy Alienware m15 R5 nie są zadowoleni z takiego stanu rzeczy, tym bardziej że gamingowe notebooki marki Alienware należą do jednych z droższych, wiec można po nich oczekiwać też wysokiej jakości.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Alienware (Dell) przyłapane na sprzedaży laptopów z RTX 3070 z mniejszą liczbą rdzeni

 0