Alienware zapowiada 55-calowy monitor OLED 4K 120 Hz

Alienware zapowiada 55-calowy monitor OLED 4K 120 Hz

Wygląda na to, że w tym roku w segmencie gamingowych monitorów królować będą wielkoformatowe propozycje. Na starcie targów CES HP zapowiedziało pierwszy model w ramach inicjatywy BFG od NVIDII, czyli 65-calowy Omen X Emperium, ale ten sprzęt, choć niezwykle imponujący, wciąż korzysta z tradycyjnego wyświetlacza LCD. Alienware (marka należąca do firmy Dell) pochwalił się natomiast czymś, co dla wielu graczy, ceniących sobie najwyższą jakość obrazu, może okazać się bardziej kuszącą opcją. Mowa tu bowiem o 55-calowowym gamingowym monitorze z matrycą OLED, wyświetlającym obraz w rozdzielczości 4K przy odświeżaniu dochodzącym do 120 Hz. Wciąż nie poznaliśmy wszystkich szczegółów technicznych tego sprzętu, co sugerować może, że na jego premierę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ale zapewne dla wielu osób, szczególnie tych z grubym portfelem, będzie to nie lada gratka.

Wciąż nie poznaliśmy wszystkich szczegółów technicznych tego sprzętu, co sugerować może, że na jego premierę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Alienware zapowiada 55-calowy monitor OLED 4K 120 Hz

Chyba nie trzeba już tłumaczyć zalet wyświetlaczy OLED i ich przewag nad technologią LCD, gdzie możliwość wygaszenia indywidualnych pikseli pozwala na osiągnięcie prawdziwej czerni i praktycznie nieskończonego kontrastu. Tego typu panele zapewniają także świetne kąty widzenia (brak degradacji kolorów w przypadku patrzenia na ekran pod kątem), nasycone kolory i bardzo krótki czas reakcji, co jest szczególnie istotne z perspektywy graczy. Oczywiście tego typu matryce nie są pozbawione wad i charakteryzują się choćby niższą jasnością HDR (choć nadrabiają to kontrastem), a największe kontrowersje wywołuje oczywiście retencja, czyli wypalanie na stałe obrazów, na które szczególnie jesteśmy narażeni w przypadku, gdy na ekranie znajdują się statyczne elementy, takie jak np. HUD w grach. Na szczęście wiele poprawiono w tej kwestii w ostatnich latach i problem nie jest już tak dokuczliwy jak kiedyś (choć wciąż może występować, szczególnie jeśli będziemy dużo grać nieustannie w jeden tytuł przy wysokiej jasności), a poza tym wiele osób jest w stanie to zaakceptować w zamian za oferowaną jakość obrazu.

Wracając do monitora Alienware, ten pochwalić może się nowym industrialnym stylem designu, nazwanym przez producenta „Legend”. Na jego tylnym panelu umieszczono podświetlane elementy (LED AlienFX) w postaci charakterystycznego loga firmy i paska biegnącego wzdłuż obudowy, a także duże tłoczone oznaczenie „55”, odnoszące się oczywiście do rozmiaru. Twórcy pomyśleli nawet o zdejmowanej pokrywie kryjącej wszystkie kable. Wiadomo także, że monitor wspiera HDR, ale Dell wciąż pracuje nad obsługą standardu Dolby Vision (nie podano jednak maksymalnej jasności w szerokim zakresie tonalnym). Poza tym, nie zabraknie Variable Refresh Rate (VRR) obsługiwanego w pełnym zakresie aż do 120 Hz. Premiera monitora planowana jest w drugiej połowie roku (zapewne na jesieni), nie ujawniono jeszcze jego ceny, ale możemy być pewni, że ta będzie zawrotna, jak zawsze, kiedy mamy do czynienia ze sprzętem przecierającym szlaki.      

Co jednak warto podkreślić, w tym roku panele OLED stały się bardzo popularne w segmencie PC i dla przykładu Dell oferować będzie nowe laptopy z tego typu matrycami (zarówno modele Dell XPS, jak i gamingowe G5 15 oraz Alienware m15). HP także zapowiedziało konwertowalne Spectre x360 15 z tego typu wyświetlaczem, podobnie jak Lenovo, które oferować będzie taką opcję w nowej wersji C730. O ile w poprzednich latach producenci raczej dość nieśmiało eksperymentowali z OLED-ami w segmencie PC, tak teraz widać, że mamy do czynienia z nowym trendem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Alienware zapowiada 55-calowy monitor OLED 4K 120 Hz

 0