Amazon dogania Apple. Wartość firmy przekroczyła bilion dolarów

Amazon dogania Apple. Wartość firmy przekroczyła bilion dolarów

Miesiąc temu Apple pobiło kolejny rekord, stając się pierwszą amerykańską firmą i drugą w historii, której wartość przekroczyła bilion dolarów. Nie trzeba było jednak długo czekać, by do tego grona dołączył kolejny amerykański gigant, ponieważ podobnym osiągnięciem mógł pochwalić się wczoraj Amazon. Przez krótki czas ceny akcji należącej do Jeffa Bezosa firmy przekroczyły 2050,27 USD, dzięki czemu jego kapitalizacja przekroczyła poziom 1 bln USD. Co prawda po osiągnięciu tego progu nastąpił lekki spadek, przez co nie udało się na zamknięciu giełdy utrzymać statusu bilionowej spółki, ale spodziewać można się, że lada moment e-commerce’owy potentat powróci do tego poziomu. Pokazuje to jak szybko rozwija się branża technologiczna, ponieważ kolejni kandydaci w kolejce po status bilionowego przedsiębiorstwa to Microsoft oraz Alphabet, czyli spółka matka Google - oba podmioty wyceniane są na przeszło 850 mld USD.   

Amazon został dopiero trzecią firmą w historii, której wartość przekroczyła 1 bln USD.

Amazon dogania Apple. Wartość firmy przekroczyła bilion dolarów

Warto tu przede wszystkim zwrócić uwagę na bardzo szybki wzrost wartości Amazonu, którego kapitalizacja rynkowa w ostatnich 15 miesiącach wzrosła praktycznie dwukrotnie. Co więcej od początku tego roku cena akcji Amazona wzrosła o 74%. Dla porównania, w tym samym czasie Apple odnotowało wzrost na poziomie około 34,7%. Analitycy oczekują, że przychody Amazona za 2018 r. wzrosną o 32%, trudno jest się więc dziwić, że Jeff Bezos jest najbogatszym człowiek współczesnej historii i jego majątek przekroczył już 150 mld USD. Znajdujący się na drugiej pozycji Bill Gates poszczycić może się wyraźnie słabszym wynikiem, bo „jedynie” 95,3 mld USD. Warto przy tym dodać, że założyciel Microsoftu nawet u szczytu swego bogactwa, czyli w 1999 roku, wypadał w tym aspekcie słabiej od Bezosa. Jego majątek wynosił wtedy 100 mld USD, co przy uwzględnieniu inflacji dziś dałoby mu jakieś 149 mld USD.

Warto podkreślić, że Amazon jest dopiero trzecią firmą w historii, której wartość przekroczyła 1 bln USD. Po raz pierwszy dokonało tego chińskie przedsiębiorstwo PetroChina w 2007 roku, drugie było Apple, które zaledwie przed miesiącem (2 sierpnia) przekroczyło tę barierę, a teraz do tego elitarnego grona dołącza właśnie Amazon. Oczywiście nie ma to większego znaczenia dla samej działalności największego sklepu internetowego na świecie, ale niewątpliwie nadaje to spółce jeszcze większego prestiżu. Trzeba jednak pamiętać także o problemach, jakie trawią Amazon, ponieważ pracownicy na całym świecie, w tym i w Polsce, skarżą się na warunki pracy czy niskie zarobki. W ostatnich latach Państwowa Inspekcja Pracy dość regularnie nakładała mandaty na Amazon w związku z nieprzestrzeganiem przepisów BHP dotyczących pracy i pomieszczeń socjalnych, nieprawidłowościami terminowości i wysokości wypłat oraz ewidencją czasu pracy, ale ich łączna suma wyniosła zaledwie 18 tysięcy zł, co na takim gigancie zapewne nie zrobiło żadnego wrażenia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon dogania Apple. Wartość firmy przekroczyła bilion dolarów

 0