Amazon jednak nie przejmie iRobot. Unia Europejska stanęła na przeszkodzie

Amazon jednak nie przejmie iRobot. Unia Europejska stanęła na przeszkodzie

Amazon i iRobot zgodziły się rozwiązać wcześniej ogłoszoną umowę przejęcia, na mocy której gigant handlu elektronicznego kupił producenta Roomba za 1,7 miliarda dolarów w gotówce, co dawało 61 dolarów za akcję, czyli 22-procentową premię względem ówczesnej wyceny firmy.

Amazon ogłosił zakup iRobot latem 2022 roku. Byłoby to wówczas czwarte co do wielkości przejęcie firmy. Transakcja pomogłaby Amazonowi w budowaniu portfolio urządzeń do inteligentnych domów, gdzie radzi sobie już całkiem nieźle za sprawą takich produktów jak Alexa, Ring i Astro.

Transakcja jest już nieaktualna, co oznacza, że ​​po raz pierwszy Amazonowi nie udało się dokończyć przejęcia. Ale co poszło nie tak? Organy regulacyjne, bo jak stwierdził Amazon, nie widzi drogi do zatwierdzenia przejęcia w Unii Europejskiej.

Amazon nie widzi drogi do zatwierdzenia przejęcia w Unii Europejskiej.

Wiceprezes Amazona i radca prawny David Zapolsky powiedział, że tego typu fuzje i przejęcia pomagają firmom lepiej konkurować na rynku globalnym, szczególnie w porównaniu z firmami z innych krajów, które nie podlegają rygorystycznym wymogom regulacyjnym. „Nieuzasadnione i nieproporcjonalne przeszkody regulacyjne zniechęcają przedsiębiorców” – dodał Zapolsky, co szkodzi zarówno konsumentom, jak i konkurencji. Amazon tłumaczy także, że transakcja mogłaby również obniżyć ceny produktów Roomba, które często są droższe w porównaniu z podobnymi produktami konkurencji.

iRobot roomba

Na początku tego miesiąca dziennik „Wall Street Journal” rzeczywiście donosił, że unijny organ ds. konkurencji planuje zablokować tę fuzję. Podczas spotkania z przedstawicielami firmy urzędnicy ds. konkurencji powiedzieli, że transakcja prawdopodobnie zostanie odrzucona.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza Komisji Europejskiej, stwierdziła, że ​​dochodzenie wykazało, że przejęcie iRobot „umożliwi Amazonowi wykluczenie konkurentów firmy poprzez ograniczenie lub pogorszenie dostępu do sklepów Amazona”. Vestager podała na przykład, że Amazon byłby w stanie nie umieszczać w swoim sklepie konkurencyjnych robotów sprzątających, zmniejszać ich widoczności lub zwiększać koszty reklamy dla konkurentów.

Po tych wieściach akcje iRobot spadły o prawie 10 procent, do najniższego poziomu od prawie 15 lat. Akcje Amazona z kolei utrzymywały się na stabilnym poziomie. Gigant zapłaci firmie iRobot uzgodnioną wcześniej opłatę za rozwiązanie umowy, podobno wynoszącą około 94 miliony dolarów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon jednak nie przejmie iRobot. Unia Europejska stanęła na przeszkodzie

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł