Amazon, Meta i Microsoft rzucają wyzwanie Mapom Google

Amazon, Meta i Microsoft rzucają wyzwanie Mapom Google

Założona w grudniu 2022 roku przez Amazon (AWS), Meta, Microsoft i byłego giganta geolokalizacji TomTom, Overture Maps Foundation ma na celu stworzenie niezawodnego, łatwego w użyciu i interoperacyjnego otwartego zestawu danych map dla zewnętrznych firm i programistów. Pierwsza wersja „alfa” projektu jest już dostępna dla każdego do pobrania.

Overture Maps Foundation kontra mapy Google

Google i Apple dominują obecnie, jeśli chodzi o usługi map dla urządzeń z Androidem i iOS. Użytkownicy końcowi mogą korzystać z wbudowanej w smartfony aplikacji do nawigacji, aby przemieszczać się po świecie i znajdować interesujące miejsca do odwiedzenia, ale zewnętrzni programiści muszą uiścić znaczne opłaty, aby uzyskać dostęp do tych map za pośrednictwem zastrzeżonego interfejsu API.

Overture Maps Foundation (OMF) ma na celu rzucenie wyzwania temu mobilnemu duopolowi poprzez połączenie sił ponad tuzina firm specjalizujących się w mapach, geoprzestrzeni i technologiach. Ich ostatecznym celem jest dostarczenie produktów, aplikacji i usług z otwartymi mapami „obecnej i nowej generacji”, które są interoperacyjne, niezawodne i przyjazne dla użytkownika.

OMF ogłosiło właśnie dostępność swojego pierwszego otwartego zestawu danych mapowych

Mapy Google z funkcją jakości powietrza w naszej okolicy

OMF ogłosiło właśnie dostępność swojego pierwszego otwartego zestawu danych mapowych, udostępniając cztery unikalne „warstwy danych” (interesujące miejsca, budynki, sieć transportową, granice administracyjne) i kładąc podwaliny pod nadchodzące, ulepszone wydania map. Zbiór danych jest już dostępny do pobrania, dzięki czemu twórcy aplikacji mogą rozpocząć tworzenie własnych rozwiązań na ich bazie, bez konieczności płacenia Google lub Apple.

Mnóstwo danych

OMF twierdzi, że warstwa danych POI obejmuje ponad 59 milionów interesujących miejsc z całego świata. Członkowie założyciele OMF, Meta/Facebook i Microsoft, wnieśli dane POI do otwartego zbioru danych, zapewniając „znaczący punkt odniesienia” dla ogólnoświatowego projektu mapowania.

Ponadto warstwa „Budynki” zawiera ponad 780 milionów unikalnych budynków, które zostały opracowane poprzez połączenie różnych projektów otwartych danych. Warstwa „Transport” reprezentuje światową sieć drogową uzyskaną z danych w projekcie OpenStreetMap, a warstwa „Granice administracyjne” przedstawia granice krajowe i regionalne przetłumaczone na ponad 40 różnych języków do użytku międzynarodowego.

Wszystkie cztery warstwy danych w pierwszym wydaniu otwartego zbioru danych OMF zostały sformatowane przy użyciu niedawno uruchomionego schematu, który wydaje się zaprojektowany w celu zapewnienia zewnętrznym programistom „standardowego, udokumentowanego sposobu” tworzenia własnych interoperacyjnych projektów map.

Świętując pierwsze wydanie „2023-07-26-alpha.0” Overture Maps Foundation już patrzy w przyszłość i prosi o publiczne opinie za pośrednictwem GitHub lub pocztą i obiecuje zintegrować nowe źródła danych, poprawki i ulepszenia w nadchodzących wydaniach otwartych map.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon, Meta i Microsoft rzucają wyzwanie Mapom Google

 0