Amazon wspiera standard Samsung HDR10+

Amazon wspiera standard Samsung HDR10+

HDR jest jedną z najważniejszych innowacji branży rozrywki elektronicznej. Obecnie walka na formaty odbywa się głównie między standardem HDR10 a Dolby Vision. W międzyczasie Samsung opracował własne rozwiązanie - HDR10+, które od teraz doczekało się wsparcia ze strony Amazon.

HDR10+ w odróżnieniu od "zwykłego" HDR10 wprowadza użycie dynamicznych metadanych. Co to oznacza w praktyce? W formacie HDR10 mamy do czynienia z jednym, wypośrodkowanym ustawieniem jasności przez cały czas trwania filmu bądź serialu. Niestety czasami może to sprawić, że pewne sceny będą de facto ciemniejsze bądź jaśniejsze niż oryginalnie zakładano. Dynamiczne metadane z kolei umożliwiają dopasowanie jasności w każdej scenie z osobna, pozwalając reżyserowi na pełne zrealizowanie swojej wizji. Standard ten został opracowany przez firmę Samsung i dostępny jest we wszystkich tegorocznych modelach telewizorów 4K. Koreańska firma ma także zamiar pod koniec tego roku wprowadzić aktualizację firmware'u tak, by również obsługiwały go modele z 2016.

Samsung QLED, najnowsza seria telewizorów koreańskiego giganta, domyślnie obsługuje standard HDR10+

Uaktualnienie HDR10 przez Samsunga zbliża go do możliwości oferowanych przez format Dolby Vision, który obsługuje dynamiczne metadane i potrafi wyświetlić 12-bitową głębię kolorów, co przekłada się na 68 miliardów kolorów. Pierwszym dostawcą usług multimedialnych, który skorzysta z formatu HDR10+ jest Amazon. Amerykański gigant e-commerce pod koniec tego roku wprowadzi obsługę standardu Samsunga pod koniec tego roku w Amazon Prime Video, swojej platformie VOD. Oprócz rosnącej popularności rozdzielczości 4K, która małymi kroczkami wkrada się do coraz większej ilości domów, rok 2017 można z powodzeniem nazwać rokiem HDR. Nowsze wersje konsol Sony i Microsoftu - PlayStation 4 Pro oraz Xbox One S i Project Scorpio oferują (bądź będą oferować) zarówno gry z 4K i High Dynamic Range, jak również możliwość odtwarzania filmów UHD Blu-ray z wysokim zakresem dynamiki. Począwszy od LG G6 obsługa HDR stała się także możliwa na smartfonach. Nic zatem dziwnego, że każdy chce przekonać do tej technologii jak największą liczbę osób, a Samsung jest przecież przodownikiem w dziedzinie telewizorów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon wspiera standard Samsung HDR10+

 0