Amazon zwolni kolejne 9000 osób. Cięcia obejmą Twitcha i AWS

Amazon zwolni kolejne 9000 osób. Cięcia obejmą Twitcha i AWS

Amazon szykuje kolejną rundę masowych zwolnień. Szef firmy, Andy Jassy, ​​wysłał notatkę do pracowników, w której poinformował, że firma zwolni kolejne 9 000 osób w „najbliższych kilku tygodniach”. Redukcje dotkną przede wszystkim Twitcha, działy reklamy i przetwarzania w chmurze, takie jak Amazon Web Services. 

Dyrektor generalny ostrzega również, że ostateczne cięcia prawdopodobnie nie zostaną sfinalizowane do połowy kwietnia i że Amazon nie poinformuje zainteresowanych pracowników do tego momentu, czy powinni szukać innej pracy. Jassy dodał, że nadchodzące zwolnienia są następstwem „drugiej fazy” planowania operacyjnego skoncentrowanego na cięciu kosztów. Niektóre zespoły nie były gotowe na pierwszą rundę cięć etatów w listopadzie, a firma chciała ogłosić decyzje jak najwcześniej, aby przekazać informacje „tak szybko, jak to możliwe”, tłumaczy Jassy. Gigant e-commerce obiecuje odprawy, przejściowe ubezpieczenie zdrowotne i pomoc w znalezieniu nowej pracy.

Dyrektor generalny ostrzega również, że ostateczne cięcia prawdopodobnie nie zostaną sfinalizowane do połowy kwietnia i że Amazon nie poinformuje zainteresowanych pracowników do tego momentu.

Amazon zwolni kolejne 9000 osób. Cięcia obejmą Twitcha i AWS

Tak jak poprzednio, Jassy przypisuje cięcia „niestabilnej gospodarce” i utrzymującym się wątpliwościom co do wyników w najbliższej przyszłości. Jak przekonuje szef Amazona, firma chce być „sprawniejsza”, a jednocześnie mieć środki na inwestowanie w lepsze doświadczenia.

Pierwsze plotki o masowych zwolnieniach w Amazonie pojawiły się zeszłej jesieni i sugerowały, że firma zwolni 10 000 pracowników, ale w styczniu okazało się, że gigant ​​​​likwiduje 18 000 osób. W tamtym czasie większość cięć koncentrowała się na dziale handlu detalicznego i rekrutacji. Ponadto w zeszłym roku Amazon zamknął niektóre ze swoich fizycznych sklepów i zlikwidował niektóre jednostki biznesowe. Chociaż firma notowała rekordowe wyniki w szczytowym momencie pandemii COVID-19, bo wszyscy wówczas przerzucili się na zakupy online, to obecnie, kiedy ludzie powrócili do nawyków sprzed pandemii, jej sytuacja nie wygląda już tak dobrze. 

Amazon nie jest jedyną dużą firmą technologiczną, która ogłosiła zwolnienia w ostatnich miesiącach, ani nawet jedyną, która planuje głębsze cięcia. Dla przykładu Meta potwierdziło w tym miesiącu, że zwolni kolejne 10 000 pracowników po redukcji 11 000 stanowisk jesienią. Jednak Amazon zdaje się wprowadzać bardziej agresywne cięcia od konkurentów. Warto również zauważyć, że nowa fala zwolnień obejmie Twitcha. Usługa streamingu na żywo miała się świetnie podczas wczesnej pandemii, ale Streamlabs i Stream Hatchet szacują, że oglądalność stale spada od wiosny 2021 r. Mówiąc najprościej, nie ma już tak dużego zainteresowania takimi usługami, jak wtedy, gdy wszyscy byliśmy zamknięci w domach. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amazon zwolni kolejne 9000 osób. Cięcia obejmą Twitcha i AWS

 0