AMD 4700S - procesor z konsoli Xbox Series X trafił do gamingowych zestawów mini-ITX

AMD 4700S - procesor z konsoli Xbox Series X trafił do gamingowych zestawów mini-ITX

Jeśli w obecnej sytuacji rynkowej rozum podpowiada kupno Xbox Series X, ale sercem jesteście przy PC, to być może uda się połączyć oba światy - choć bez grafiki RDNA 2. W Chinach pojawiły się w sprzedaży zestawy do gier mini-ITX z procesorem AMD 4700S. Nazwa procesora nie zawiera elementu "Ryzen", więc nie jest częścią oficjalnej linii produktów AMD do komputerów stacjonarnych. Według sprzedawcy, w reklamowanym produkcie znajduje się płyta główna "AMD Cardinal". co sugeruje, że AMD samodzielnie opracowało płytę główną, która nie ma tradycyjnych gniazd pamięci DIMM, ale zamiast tego wykorzystuje pamięć zlokalizowaną wokół procesora. Dokładnie tak, jak jest to w konsolach Xbox.

W sprzedaży pojawiają się gamingowe zestawy z procesorem AMD 4700S, który pochodzi z konsoli Xbox Series X. Płyta główna została przerobiona, by sprostać wymaganiom PC.

AMD 4700S to ośmiordzeniowy procesor Zen 2 z wielowątkowością (SMT). Sprzedawca Tmall podaje, że AMD 4700S posiada 12 MB pamięci podręcznej L3 i działa z taktowaniem bazowym 3,6 GHz i zegarem boost 4 GHz, co jest nieco wyższe niż w XBOX Series X (3,8 GHz) i XBOX Series S (3,6 GHz). Wcześniej pojawiały się podejrzenia, że AMD 4700S to wariant procesora, który napędza najnowszą konsolę do gier Microsoft Xbox Series X, a teraz mamy niemal pewność. Sprzedawca dodatkowo wykorzystuje projekt płyty APU XBOX Series X do reklamowania AMD 4700S, co dodatkowo sugeruje, że patrzymy na chip, który najprawdopodobniej nie spełnił wymagań jakościowych, by znaleźć się na pokładzie konsoli. Wyższą częstotliwość można było osiągnąć, ponieważ 4700S nie ma włączonego iGPU, które samo pobiera dużo energii. W przypadku braku układu graficznego niewykorzystana moc została wykorzystana na rdzenie obliczeniowe APU. Brak iGPU oznacza również, że system wymaga zewnętrznego oddzielnego układu graficznego. 

AMD przerobiło płytę główną do użytku w komputerach PC, co widać po dodaniu kondensatorów, pasywnego radiatora, złączy zasilania i portów łączności. Ponieważ AMD 4700S nie ma iGPU, AMD dodało gniazdo rozszerzeń PCIe 3.0 x16 na oddzielną kartę graficzną. Wydajnościowo AMD 4700S pozostaje w tyle za Ryzen 7 4750G (Renoir) i Core i7-9700 (Coffee Lake) pod względem obciążeń jednordzeniowych, jednak przegania Core i7-9700 w obciążeniach wielordzeniowych, jednak nadal jest słabszy niż Ryzen 7 4750G. Nie wiadomo, czy AMD będzie sprzedawać AMD 4700S klientom detalicznym, czy tylko producentom OEM, choć procesor pojawił się w sprzedaży detalicznej za 1200 zł w jednym ze sklepów w Finlandii. Chiński system do gier mini-ITX jest wyceniany na 2700 zł, ale w cenie jest też Radeon RX 550, dysk SSD, chłodzenie procesora, zasilacz i obudowa.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD 4700S - procesor z konsoli Xbox Series X trafił do gamingowych zestawów mini-ITX

 0