AMD A320: ASUS bez wsparcia dla Ryzen 3000. MSI rezygnuje z Bristol Ridge

AMD A320: ASUS bez wsparcia dla Ryzen 3000. MSI rezygnuje z Bristol Ridge

Nowe Ryzeny z serii 3000 już wkrótce pojawią się w sprzedaży. Producenci płyt głównych muszą jak najszybciej zacząć udostępniać aktualizacje BIOSów, by zaoferować obiecane wsparcie dla nowych procesorów w obecnych płytach AM4 z serii 300 i 400. Jednakże okazuje się, że przynajmniej część płyt AM4 nie będzie wspierać wszystkich procesorów, które są kompatybilne z tym socketem. MSI już ogłosiło, że usunie wsparcie dla Bristol Ridge z niektórych płyt z chipsetem A320. Na nieco inny krok zdecydował się ASUS, zapowiadając, że płyty z układem A320 w ogóle nie dostaną aktualizacji, która wprowadzi możliwość wymiany procesora na najnowszego Ryzena 3000.

ASUS i MSI ogłaszają zaprzestanie wspierania niektórych płyt A320. MSI rezygnuje ze starego Bristol Ridge, podczas gdy ASUS całkowicie odpuszcza wspieranie Ryzenów 3000 na tańszych płytach.

ASUS i MSI najprawdopodobniej mają podobne powody swoich decyzji. Problem jest tutaj pojemność chipu BIOSu. Ilość procesorów AMD na podstawkę AM4 rośnie, a wraz z tą listą zwiększa się rozmiar oprogramowania, które musi pomieścić wszystkie CPU AM4. Płyty z niższych półek przeważnie posiadają jedynie 8 MB przestrzeni na BIOS, podczas gdy droższe konstrukcje mają ten limit zwiększony do 16 MB. Wspieranie Bristol Ridge (APU seria A), Summit Ridge (Ryzen 1000), Pinnacle Ridge (Ryzen 2000) oraz Raven Ridge (Ryzen 2000 APU) w tym samym czasie staje się niewykonalne ze względu na ograniczenia pojemności układu. Teraz do tej listy mają dojść jeszcze procesory Matisse.

W takiej sytuacji producenci nie mają zbyt wielkiego wyboru. ASUS poszedł po najmniejszej linii oporu, co oznacza zaprzestanie wspierania tańszych płyt A320, które nie mają wystarczającej ilości miejsca na większy BIOS. MSI wybrało zdecydowanie lepsze rozwiązanie, usuwając wsparcie dla Bristol Ridge, by zrobić miejsce na nowości. W taki sposób użytkownicy mają wybór, od którego zależeć będzie czy aktualizować BIOS, czy pozostać na obecnej wersji. Co więcej, seria A nie jest zbyt popularnym wyborem wśród użytkowników, także niewiele osób będzie zawiedzione brakiem wsparcia.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD A320: ASUS bez wsparcia dla Ryzen 3000. MSI rezygnuje z Bristol Ridge

 0