AMD Big Navi zadebiutuje przed nową generacją konsol. Premiera we wrześniu?

AMD Big Navi zadebiutuje przed nową generacją konsol. Premiera we wrześniu?

AMD właśnie potwierdziło, że ich nadchodzące nowe flagowe GPU, znane dość powszechnie jako Big Navi, będzie pierwszym produktem bazującym na architekturze RDNA 2. Oznacza to, że premiery kart graficznych z tym układem spodziewać możemy się przed debiutem nowej generacji konsol (PlayStation 5 i Xbox Series X), które jak wiadomo także korzystać będą z tej architektury. Tym samym next-genowe Radeony mogą zadebiutować nieco szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Warto odnotować, że informację tę zdradził dyrektor finansowy AMD, czyli Devinder Kumar, który potwierdził ją w trakcie konferencji Bank of America Securities Global Technology, gdzie wprost stwierdził, że Big Navi będzie pierwszym produktem opartym o technologię RDNA 2.

AMD właśnie potwierdziło, że ich nadchodzące nowe flagowe GPU, znane dość powszechnie jako Big Navi, będzie pierwszym produktem bazującym na architekturze RDNA 2.

Nowe przecieki na temat grafik AMD z GPU Navi 21 oraz odświeżonych Navi 10

Kumar przyznał również, że „panuje spore podekscytowanie w związku z Navi 2, które nasi fani mianowali jako Big Navi”, dlatego też to GPU będzie musiało zmierzyć się z „efektem aureoli” (tendencja do automatycznego, pozytywnego lub negatywnego, przypisywania cech osobowościowych na podstawie pierwszego wrażenia). „Entuzjaści kochają kupować to, co najlepsze i niewątpliwie pracujemy, by dostarczyć im to, co najlepsze” - wyznał przedstawiciel AMD. Potwierdzenie, że Big Navi zadebiutuje przed nowymi konsolami, sugeruje, że okienko czasowe z premierą kart graficznych Radeon RX 6000 może być wyznaczone pomiędzy wrześniem i  październikiem. Niewykluczone jednak, że AMD zaskoczy nas i zaprezentuje nowe grafiki nawet w sierpniu.

Devinder Kumar zapewnił także, że wszystko idzie zgodnie z wcześniejszymi założeniami i premiera nowej generacji procesorów Zen 3 oraz GPU RDNA 2 planowana jest na końcówkę roku. Oznacza to, że pod koniec roku spodziewać możemy się szturmu na rynek PC ze strony czerwonej firmy. Nie da się ukryć, że oczekiwania względem nowych Radeonów są naprawdę wysokie, ponieważ producent od dłuższego czasu nie nawiązał walki z NVIDIĄ w high-endowym segmencie, a będą to też pierwsze karty tej firmy, które zapewnią wsparcie dla ray tracingu. Kumar potwierdził też, że architektura RDNA 2 wykorzystywana będzie praktycznie we wszystkich nowych kartach, co zapowiadane było już w ubiegłym roku przez Davida Wanga. Oznacza to, że doczekamy się całej serii grafik z tą technologią, co powinno też przyspieszyć upowszechnianie techniki śledzenia promieni w czasie rzeczywistym w grach.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Big Navi zadebiutuje przed nową generacją konsol. Premiera we wrześniu?

 0