AMD boi się załamania rynku kryptowalut. NVIDIA spokojnie stawia na graczy

AMD boi się załamania rynku kryptowalut. NVIDIA spokojnie stawia na graczy

AMD ostrzega przed spadkiem zapotrzebowania na karty graficzne od górników, co może mieć ogromny wpływ na firmy w tej branży. Z analiz wynika jednak, że to właśnie AMD ma tu najwięcej do stracenia.

Firma, która razem z NVIDIĄ dominuje na rynku kart graficznych opublikowała okresowy raport, z którego wynika, że ogromny wzrost rynku kryptowalut miał niebagatelny wpływ na wzrost dochodów AMD podczas ostatniego roku fiskalnego. AMD co prawda nie podało żadnych detali dotyczących wpływu kryptowalut na sprzedaż GPU, jednakże publikowane niedawno raporty pokazują, że jest to z pewnością bardzo opłacalne - zwłaszcza dla AMD. Udział AMD w rynku GPU wzrósł z 27,2% do 33,7% zaledwie w ciągu czwartego kwartału, podczas gdy udział NVIDII spadł z 72,8 do 66,3%, co firma analityczna Jon Peddie Research tłumaczy faktem, że większość z 776 milionów dolarów, które wydali w 2017 roku górnicy na GPU, przypadło w udziale AMD. Taki wzrost zamówień z pewnością przyniósł większe wypłaty, ale niesie też za sobą dodatkowe problemy.

AMD stawiając na górników stworzyło sobie ogromny rynek zbytu, który jednak w każdej chwili może się załamać

Wytwórcy nie nadążają z produkcją, co wywołuje przestoje w dostawach i winduje ceny kart na rynku wtórnym. To wszystko sprawia, że gracze nie mają dostępu do najnowszych GPU, co wywołuje zasłużoną wściekłość. Co więcej, to zwiększone przez kryptowaluty zapotrzebowanie stawia głównie AMD w obliczu nowego zagrożenia biznesowego. Zamówienia generowane przez górników są dużo mniej stabilne niż te od graczy, czy pochodzące z innych gałęzi przemysłu wykorzystujących GPU. Wie to NVIDIA i właśnie dlatego stawiają na graczy, stawiając ich w hierarchii wyżej niż górników i zalecając sprzedawanie kart w pierwszej kolejności własnie graczom. Nieustanne wahania cen oraz wprowadzanie regulacji związanych z kryptowalutami mogą mieć negatywny wpływ na rynek GPU, a w pierwszej kolejności ucierpi na tym AMD i to w dużo większym stopniu niż NVIDIA.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD boi się załamania rynku kryptowalut. NVIDIA spokojnie stawia na graczy

 0