AMD chce wykupić Xilinx za 30 mld USD 

AMD chce wykupić Xilinx za 30 mld USD 

Zdaje się, że AMD szykuje się na dość śmiały ruch, który pozwoli przeprowadzić szerszy atak na rywali. Jak donosi gazeta Wall Street Journal, AMD podobno prowadzi zaawansowane rozmowy na temat wykupienia producenta układów FPGA, firmy Xilinx. Czerwoni mają wyłożyć na ten zakup 30 mld USD, a prowadzone rozmowy miały zostać właśnie wznowione, po tym jak zawieszono je niedawno, więc nie ma pewności, że obie strony dojdą do porozumienia, ale decyzję w tym temacie poznać możemy już w przyszłym tygodniu. Jak na razie AMD nie komentuje tych doniesień, ale to akurat standardowa praktyka. Xilinx znane jest głównie z produktów FPGA, a obie firmy mają już historię bliskiej współpracy nad projektami z zakresu głębokiego uczenia, które wykorzystywane są choćby w procesorach serwerowych AMD EPYC. 

Zdaje się, że AMD szykuje się na dość śmiały ruch, gdyż podobno prowadzi zaawansowane rozmowy na temat wykupienia firmy Xilinx.

AMD chce wykupić Xilinx za 30 mld USD 

FPGAs (Field Programmable Gate Arrays), czyli bezpośrednio programowalna macierz bramek, to rodzaj układu logicznego, który może być wielokrotnie programowany bez konieczności demontażu (w locie), dzięki czemu oferuje istotną przewagę nad klasycznymi CPU czy GPU w profesjonalnym wykorzystaniu. Xilinx posiada więc naprawdę specjalistyczną technologię z tego zakresu, a ich najnowsze 7 nm ACAPy Versal Premium oferują interfejs PCIe 5.0 i wsparcie dla łącza CXL, odbiorników 112G, 600G rdzeni ethernet oraz 123 TB/s przepustowości w ramach network-on-chip (NOC). Nabywając Xilinx, AMD mogłoby wdrażać ściśle zintegrowane rozwiązania łączące CPU+FPGA, które dobrze pasują do stosowanego przez firmę designu chipletu.     

Nie bez znaczeniu jest tu fakt, że Intel wykupił głównego rywala Xilinx, czyli firmę Altera. W 2015 roku Niebiescy zapłacili za to 16,7 mld USD i wdrożyli swój nabytek w ramach Programmable Solutions Group (PSG). Jeśli AMD dojdzie do porozumienia z przedsiębiorstwem z Doliny Krzemowej, otworzy to nowy front rywalizacji przed Czerwonymi i Niebieskimi. Ostatni czas to okres dużych zakupów i konsolidacji przez gigantów, ponieważ NVIDIA próbuje właśnie przejąć ARM za 40 mld USD i czeka na zgodę stosownych organów antymonopolowych.        

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD chce wykupić Xilinx za 30 mld USD 

 0