AMD chce zawalczyć z kartami RTX 30 agresywną wyceną Radeonów 6000 (Big Navi)

AMD chce zawalczyć z kartami RTX 30 agresywną wyceną Radeonów 6000 (Big Navi)

NVIDIA lada moment wypuści na rynek swoje pierwsze karty graficzne z serii GeForce RTX 30, które bazują na nowej architekturze Ampere i nie da się ukryć, że Zieloni skutecznie zbudowali hype na te produkty, rozbudzając wyobraźnię graczy możliwościami next-genowch GPU. Po oficjalnej prezentacji NVIDII w sieci wrze na temat potencjału nowych high-endowych grafik GeForce, ale wiele osób przed ewentualnym zakupem chce zaczekać na to, co pokaże AMD, które obiecało w tym roku dostarczyć swoje flagowe GPU oparte o architekturę RDNA 2, która napędzać będzie także next-genowe konsole. Będzie to pierwsza generacja kart graficznych Czerwonych ze sprzętowym wsparciem dla ray tracingu oraz powrót Radeonów do high-endowego segmentu. Z najnowszych przecieków wynika zaś, że AMD zamierza postawić na bardzo agresywną politykę cenową, co pomóc ma w rywalizacji z NVIDIĄ.

Z najnowszych przecieków wynika, że AMD zamierza postawić na bardzo agresywną politykę cenową, co pomóc ma w rywalizacji z NVIDIĄ.

Jak na razie seria GeForce RTX 30 składa się z trzech modeli, czyli GeForce RTX 3070, GeForce RTX 3080 i GeForce RTX 3090. Te wyceniono odpowiednio na 499 USD (2359 zł), 699 USD (3279 zł) ora 1499 USD (7029 zł). Tymczasem docierają do nas najnowsze przecieki na temat cen nadchodzących kart graficznych AMD RDNA 2, znanych też pod nazwą Big Navi. Jak podaje coreteks, Czerwoni zamierzali wypuścić na rynek model z 16 GB VRAM na pokładzie w cenie 599 USD, co plasować miało go na półce dokładnie pomiędzy RTX 3070 i RTX 3080. Podobno po prezentacji kart Ampere AMD zdecydowało się na obniżenie cen swoich produktów o 50 USD i topowy model kosztować ma ostatecznie 549 USD. Dzięki temu firma będzie mogła promować swój produkt jako jedynie o 50 USD droższy od RTX 3070, ale z dwukrotnie pojemniejszym VRAM i o 150 USD tańszy od RTX 3080, pomimo posiadania o 6 GB pamięci więcej.

Z przecieku wynika także, że możemy spodziewać się ujawnienia nowych GPU AMD jeszcze w tym miesiącu, co pokrywa się z wcześniejszymi doniesieniami sugerującymi wrześniową premierę. Co ciekawe, coreteks wcześniej sugerował, że doczekamy się też modelu Big Navi z 8 GB VRAM na pokładzie w cenie 499 USD, ale sprostował sam siebie, wyjaśniając, że to była pomyłka wynikająca z błędu w tłumaczeniu. Jego źródło potwierdzić miało także, że AMD nie planuje konsumenckich grafik z pamięcią HBM. Jak na razie radzimy podchodzić do tych informacji jak do typowej plotki, czyli ze sporym dystansem. Warto jednak przypomnieć, że AMD już wcześniej obniżało ceny swoich produktów w odpowiedzi na poczynania rywala. Taka sytuacja miała miejsce, kiedy firma wypuszczała Radeony  RX 5700 i RX 5700XT, które szybko doczekały się korekty wcześniej ogłoszonej ceny, po tym jak NVIDIA ujawniła serię GeForce RTX 20 SUPER.      

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD chce zawalczyć z kartami RTX 30 agresywną wyceną Radeonów 6000 (Big Navi)

 0