AMD demonstruje wydajność architektury Zen - 40% przyrost mocy obliczeniowej

AMD demonstruje wydajność architektury Zen - 40% przyrost mocy obliczeniowej

Poprzedniej nocy odbyła się konferencja dotycząca procesorów Zen, na której AMD zaprezentowało szczegóły dotyczące architektury, a także przewidywaną wydajność nadchodzących jednostek. Jeśli wierzyć producentowi, Zen przyniesie nawet 40-procentową poprawę wydajności na cykl zegara względem dotychczasowych CPU od Czerwonych, cechując się zarazem niższym zużyciem energii od poprzedników.

Zen ma być kamieniem milowym w rozwoju procesorów AMD i zaoferować nawet 40-procentowy wzrost wydajności.

Podczas imprezy przedstawiono wydajność platformy Summit Ridge w porównaniu do konkurencyjnego rozwiązania Broadwell-E. Obydwa obozy reprezentował 8-rdzeniowy i 16-wątkowy układ o nieznanej częstotliwości taktowania, ale testy porównawcze zostały ponoć przeprowadzone przy ustawieniu zegar w zegar. Aplikacja Blender służąca do tworzenia grafiki trójwymiarowej, przy renderowaniu wielowątkowym, wskazała jako zwycięzcę Zena. Sam producent przyznał jednak, że różnice są symboliczne.

Obok pokazu wydajności konsumenckiego procesora, odbyła się też pierwsza publiczna prezentacja modelu "Neapol", czyli 32-rdzeniowego układu z aż 64 wątkami przeznaczonego dla serwerów. Chip, a właściwie chipy, umieszczono w dwuprocesorowej stacji roboczej z zainstalowanym systemem Windows Server. Niemniej w tym przypadku demonstracja okazała się czysto teoretyczna - wyników wydajności zabrakło.

Dużo czasu AMD poświęciło architekturze, potwierdzając wiele dotychczasowych pogłosek i ujawniając zupełnie nowe szczegóły. Zen ma przynieść poprawki w zakresie predykcji odgałęzień, przekładające się na lepsze zarządzanie instrukcjami, a ponadto odmieniony podsystem pamięci podręcznej i większą przepustowość wewnętrzną, co ma na celu poprawę wydajności pojedyńczego wątku. Sposobem na obniżenie zużycia energii jest natomiast proces technologiczny 14 nm FinFET.

Ostatecznie dowiedzieliśmy się też coniebądź na temat platformy AM4. która udostępni użytkownikom m.in.: wsparcie dla pamięci operacyjnej typu DDR4, magistralę PCIe 3.0, USB 3.1 10 Gbps, NVMe oraz SATA Express. Co ciekawe, socket AM4 obsłuży nie tylko topowe procesory Summit Ridge, ale także APU z linii Bristol Ridge. Czyżby zbliżał się koniec podstawek FM?

Wszystkiego dowiemy się zapewne niebawem, bo kolejne szczegóły na temat Zena i AM4 mamy poznać już wkrótce, a precyzując - podczas przyszłotygodniowej imprezy Hot Chips 28.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD demonstruje wydajność architektury Zen - 40% przyrost mocy obliczeniowej

 0