AMD dołącza do Intela w konsorcjum CXL

AMD dołącza do Intela w konsorcjum CXL

AMD postanowiło dołączyć do konsorcjum Compute Express Link, czyli grupy założonej przez Intela, której celem jest promowanie i wdrażanie nowego standardu łączności pomiędzy CPU i urządzeniami (w tym akceleratorami obliczeniowymi) oraz CPU oraz pamięcią. Konsorcjum szybko nabiera rozpędu, ponieważ należą do niego już także choćby Google, Microsoft czy ARM, co daje nadzieję na szybkie osiągniecie założonego celu, czyli stworzenie wysokowydajnego łącza, zbudowanego w oparciu o PCIe 5.0. CXL zapewnić ma naszemu CPU i GPU (a także innym podzespołom) bliższą oraz efektywniejszą współpracę przy jednoczesnym zapewnieniu niskiego narzutu. Standard ten wykorzystywany ma być w akceleracji sztucznej inteligencji, głębokiego uczenia, obliczeń w chmurze i innych zastosowaniach wykorzystujących CPU oraz dowolną liczbę GPU do zaawansowanych obliczeń.

AMD postanowiło dołączyć do konsorcjum Compute Express Link, czyli grupy założonej przez Intela, której celem jest promowanie i wdrażanie nowego łącza CXL.

AMD dołącza do Intela w konsorcjum CXL

"Od 2016 roku AMD odgrywa wiodącą rolę w napędzaniu trzech innych standardów złączy: CCIX, OpenCAPI i Gen-Z" - napisał na blogu Mark Papermaster, czyli CTO w AMD, podkreślając jednocześnie, że podobnie jak CXL, te trzy technologie pozwalają zapewnić lepszą współpracę procesora i akceleratorów oraz w pełni wykorzystać nowe rozwiązania w zakresie pamięci, które pojawiają się na rynku. „O ile grupy te pracują nad rozwiązaniem podobnego problemu, każda inaczej podchodzi do tematu. Jako firma, która od lat wspiera otwarte standardy, jesteśmy podekscytowani dołączeniem do CXL i możliwościami jakie otwiera to przed nami, jako że pracujemy z innymi liderami ekosystemów nad wyzwaniami jakie stoją przed całą branżą” - tłumaczy Papermaster.

Warto zauważyć, że PCIe 4.0 dopiero trafiło na rynek konsumencki za sprawą procesorów Ryzen 3000 od AMD, ale spodziewać można się, że standard ten zostanie szybko zastąpiony przez PCIe 5.0, które stanowi podwaliny pod CXL. Technologia ta będzie dostępna dla wszystkich członków konsorcjum CXL, w ramach otwartego standardu. Co prawda nie jest to jedyne tego typu rozwiązanie, nad którym pracuje branża i wystarczy wspomnieć o CCIX czy Gen-Z, ale wygląda na to, że złącze, którego specyfikacja pierwotnie została opracowana przez Intela, zyskuje przewagę w zakresie wsparcia, co tylko potwierdza dołączenie największego rywala Niebieskich do założonej przez nich grupy. Warto dodać, że ostatni nabytek NVIDII, czyli Mellanox, także jest członkiem konsorcjum, ale sami Zieloni jeszcze do niego nie przystąpili, być może ze względu na zbieżność ze złączem NVLink.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD dołącza do Intela w konsorcjum CXL

 0