AMD dzięki Epyc zyska co najmniej 10% rynku serwerowego do 2020 roku

AMD dzięki Epyc zyska co najmniej 10% rynku serwerowego do 2020 roku

Jak dotąd AMD niesamowicie radzi sobie ze swoimi opartymi na Zen procesorami EPYC, nie tylko powracając do przestrzeni serwerowej, ale dając swoim rywalom powód do wielu zmartwień. Przejmowanie rynku przez AMD jeszcze się nie skończyło i wygląda na to, że firma wkrótce osiągnie swój pierwszy kamień milowy na rynku procesorów serwerowych. W raporcie opublikowanym przez DigiTimes stwierdzono, że AMD ma przejąć 10% udziału w rynku procesorów serwerowych do 2020 roku. Liczba ta może nie wydawać się imponująca, ale należy pamiętać, że AMD zaczynało od 0% udziału w rynku, kiedy wprowadzili swoje procesory EPYC pierwszej generacji w 2017 roku. Jeśli AMD zdoła zwiększyć udział serwerów do przynajmniej 10% do 2020 roku, wywrze to ogromną presję na Intela i Xeony.

Procesory serwerowe EPYC drugiej generacji firmy AMD otrzymały ostatnio znaczące zamówienia od głównych graczy IT, takich jak Dell, IBM i Nokia, a producent chipów ma duże szanse na zdobycie ponad 10% rynku serwerów do końca 2020 roku - pisze Digitimes.

AMD bez wątpienia pozyskało wiele zamówień  na swoje procesorów EPYC 2. generacji, a niektóre nadchodzące superkomputery mają korzystać z układów EPYC nowej generacji, opartych o Zen 3. Ogólna wydajność oraz liczba rdzeni i wątków uzyskanych w procesorach AMD EPYC sprawia, że ​​kilku dużych graczy przechodzi na EPYC, co może spowodować, że AMD wspomniane 10% udział wcześniej niż oczekiwano. W czerwcu ubiegłego Brian Krzanich, były CEO Intela, stwierdził, że ich zadaniem jest nie pozwolić AMD na przechwycenie 15-20% rynku. Jednak w ciągu niespełna trzech lat AMD zgromadziło zaskakujący udział w rynku procesorów serwerowych, który stale rośnie. W chwili obecnej obserwatorzy rynku twierdzą, że AMD ma udział w rynku procesorów serwerowych wynoszący ponad 5%. Oficjalne liczby AMD w drugim kwartale 2019 roku wykazały udział w rynku na poziomie 4,8%, ale procesory EPYC drugiej generacji nie było wówczas dostępne. Więc jeśli tylko jedna generacja EPYC może osiągnąć około 5%, to druga generacja, która oczywiście jest znacznie lepsza i ma znacznie więcej zamówień niż pierwszej generacji układy Naples, z łatwością przekroczy 10%.

Jedną z największych zalet procesorów EPYC Rome w stosunku do układów Intela jest fakt, że są one kompatybilne z gniazdami EPYC Naples, więc wszyscy dostawcy, którzy używali poprzedniej generacji, mają zapewnioną kompatybilność z procesorami 7 nm EPYC Rome. AMD ogłosiło również swoją linię Zen 4 EPYC, która jest już w fazie projektowania i będzie znana jako "Genoa". AMD wzdaje się być na dobrym kursie ze swoimi procesorami serwerowymi EPYC, nawet bardziej niż w przypadku komputerów stacjonarnych i mobilnych. Jeśli wszystko pójdzie po myśli AMD, możemy zobaczyć, że za jakiś czas będą dominować we wszystkich sektorach rynku procesorów. AMD sprzedaje EPYC Rome do Amazon (AWS), a także dostarczy procesory do budowy superkomputera Atos BullSequana XH2000, podczas gdy linia EPYC przyszłej generacji będzie napędzać superkomputer Frontier, który jest budowany przez amerykański Departament Energii i ma zostać uruchomiony w 2021 r.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD dzięki Epyc zyska co najmniej 10% rynku serwerowego do 2020 roku

 0