AMD EPYC może działać na płycie głównej z chipsetem X399

AMD EPYC może działać na płycie głównej z chipsetem X399

Wiadomo, że procesory AMD EPYC oraz Ryzen Threadripper nie są takie same, a różnice dotyczą między innymi substratu. W sieci pojawiły się ostatnio spekulacje dotyczące tego, czy po drobnych modyfikacjach nie udałoby się zamontować procesora EPYC na płycie głównej mającej chipset X399.

Sprawdzenia podjął się youtuber der8auer, który przetestował układ dedykowany serwerom pod kątem tego, czy rzeczywiście udałoby się go podłączyć do płyty dedykowanej procesorom Ryzen Threadripper. Do testu została wykorzystana płyta główna ASUS Zenith Extreme wspierająca układ Threadripper 1950X. Youtuber nie podłączał żadnego chłodzenia do procesora, zrezygnował również z karty graficznej czy dysku, podłączył jedynie pamięć RAM, by płyta mogła się zarejestrować po włączeniu. Pomogło to w ograniczeniu potencjalnych błędów, które mogłyby wystąpić. Pierwszym krokiem w modyfikacji płyty było usunięcie 24-pinowego złącza zasilania - po tej modyfikacji nie pojawiło się zasilanie w trybie gotowości, bo zadziałał pin ID znajdujący się na chipie, pracujący w ten sposób, by "pomóc" płycie zidentyfikować, który procesor ma zostać podłączony, a jeśli jest to niewłaściwy, to zasilanie się nie pojawi.

der8auer przetestował układ dedykowany serwerom pod kątem tego, czy rzeczywiście udałoby się go podłączyć do płyty dedykowanej procesorom Ryzen Threadripper

amd epyc

der8auer znalazł jednak metodę, by to obejść - youtuber poradził sobie z tym problemem poprzez naklejenie na pin ID taśmy izolacyjnej, dzięki czemu ten pin nie stykał się z pinami gniazda. To rozwiązanie sprawiło, że CPU się włączyło, jednak nie rozwiązało to wszystkich problemów, ponieważ zaczęła się świecić dioda sygnalizująca debugowanie. Według der8auera może to wynikać z tego, że płyta główna nie została dostosowana do tego procesora i wykrywa nieprawidłowości, możliwe również, że problem leżał po stronie kontrolera pamięci, jednak jego próba pokazuje, że po drobnych modyfikacjach uruchomienie serwerowego procesora na płycie z chipsetem X399 jest możliwe. Cały filmik z próbą przeprowadzoną przez youtubera można zobaczyć poniżej: 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD EPYC może działać na płycie głównej z chipsetem X399

 0