AMD EPYC Serii 7003, czyli „najwydajniejsze na świecie procesory serwerowe” już oficjalnie

AMD EPYC Serii 7003, czyli „najwydajniejsze na świecie procesory serwerowe” już oficjalnie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, AMD zaprezentowało właśnie „najwydajniejsze na świecie procesory serwerowe”, czyli układy EPYC Serii 7003 znane pod nazwą kodową Milan. Wśród firm, które z tej okazji ogłosiły wdrożenie tych rozwiązań natychmiast lub wkrótce, są: AWS, Cisco, Dell Technologies, Google Cloud, HPE, Microsoft Azure, Oracle Cloud Infrastructure, Supermicro i inne. Do końca 2021 roku powinno się pojawić aż 400 instancji chmury i 100 nowych platform OEM działających w oparciu o 3. generację procesorów AMD EPYC. Seria 7003 jest pierwszą serwerową, wykorzystującą architekturę Zen 3, która zadebiutowała pod koniec zeszłego roku wraz z desktopowymi CPU Ryzen 5000, przynosząc 19% wzrost wydajności IPC względem Zen 2. 

AMD zaprezentowało właśnie „najwydajniejsze na świecie procesory serwerowe”, czyli układy EPYC Serii 7003 znane pod nazwą kodową Milan.

AMD EPYC Serii 7003, czyli „najwydajniejsze na świecie procesory serwerowe” już oficjalnie

Nowa seria układów EPYC składa się z modeli od 8 do 64 rdzeni i tym samym od 16 do 128 wątków. Z racji wykorzystania architektury Zen 3 znajdziemy tu także więcej pamięci podręcznej (każdy rdzeń ma posiadać dostęp do 32 MB pamięci cache), a biorąc pod uwagę, że 32 MB będzie także współdzielone na każdy z ośmiu chipletów, przekłada się to na 8x 32 MB cache L3, czyli łącznie 256 MB. Producent chwali się też 8-kanałowym kontrolerem DDR4 3200 MHz i obsługą nawet 4 TB RAM przez procesory EPYC 7003. Do tego mamy do 128 linii PCIe i TDP dochodzące do 280 W. AMD twierdzi, że posiada zarówno najwydajniejszy procesor serwerowy na świecie, czyli 64-rdzeniowy EPYC 7763, jak również oferujący najwyższą wydajność na rdzeń, czyli 8-rdzeniowy EPYC 72F3 w systemie dual-socket.  

Procesory te otrzymały też ulepszony pakiet AMD Infinity Guard, który zawiera teraz także funkcję SEV-SNP (Secure Encrypted Virtualization-Secure Nested Paging) rozwijającą dotychczasową technologię SEV o kolejny poziom silnej ochrony integralności pamięci, aby pomóc uchronić się przed atakami ze strony zhackowanego nadzorcy. Powyżej możecie zobaczyć porównanie wydajności z procesorami Intela, ale trzeba tu podkreślić, że zestawione tu ze sobą CPU nie są oferowane w tych samych cenach (dla porównania Intel Xeon Gold 6258R kosztuje 3950 USD, a AMD EPYC 75F3 4860 USD). Poniżej możecie zobaczyć zaś specyfikację całej nowej serii CPU EPYC. 

„Dzisiejsza data to ważny krok na naszej drodze do coraz wydajniejszych rozwiązań serwerowych, które zapewniamy naszym klientom w regionie EMEA. Od czasu wprowadzenia procesorów AMD EPYC na rynek, liczba klientów w EMEA, która korzysta z naszych rozwiązań, wzrosła sześciokrotnie i wiele jest dużych wdrożeń w sektorach superkomputerów oraz chmury - powiedział Mario Silveira, korporacyjny wiceprezes AMD dla regionu EMEA. - Dzięki wiodącej architekturze, wydajności i nowoczesnym funkcjom ochronnym procesory EPYC Serii 7003 to najlepszy wybór i nowy punkt odniesienia dla współczesnych centrów danych. Dzięki nim klienci w EMEA będą mogli dalej modernizować działanie swoich centrów danych, w miarę jak rozwijają swój biznes.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD EPYC Serii 7003, czyli „najwydajniejsze na świecie procesory serwerowe” już oficjalnie

 0