AMD i Cray opracowują najszybszy eksasklarny superkomputer na świecie

AMD i Cray opracowują najszybszy eksasklarny superkomputer na świecie

AMD razem z Departamentem Energii USA, Oak Ridge National Laboratory (ORNL) oraz Cray Inc. ogłosiło projekt, w ramach którego w ORNL w 2021 roku powstanie najszybszy eksasklarny superkomputer na świecie. Ten nazywa się Frontier i jest nie tylko wydajniejszy od najszybszych superkomputerów bazujących na platformie Intela i NVIDII… razem wziętym, ale będzie 5-krotnie wydajniejszy od dotychczasowego najmocniejszego superkomputera. Na chwilę obecną nie znamy jeszcze dokładnej specyfikacji tego „monstrum”, ale wiadomo, że Frontier zostanie wyposażony w rozwiązania następnej generacji zoptymalizowane pod kątem przetwarzania wysokiej mocy (HPC) oraz sztucznej inteligencji, czyli w specjalne procesory AMD EPYC oraz akceleratory AMD Radeon Instinct, a całości dopełnią interkonektory Cray Slingshot. Każdy węzeł składać ma się zaś z jednego CPU i czterech GPU.

Frontier będzie 5-krotnie wydajniejszy od dotychczasowego najmocniejszego superkomputera.

AMD i Cray opracowują najszybszy eksasklarny superkomputer na świecie

Badacze ORNL będą wykorzystywać tę niezwykłą moc obliczeniową i techniki sztucznej inteligencji do symulacji, modelowania i pogłębiania wiedzy na temat interakcji, jakie leżą u podstaw badań pogodowych, subatomowych, genomu, fizyki i innych ważnych działów nauki. Duże wrażenie robi także rozmiar Frontier, który powierzchnią pokryć ma dwa boiska do koszykówki. To wszystko przełożyć ma się na wydajność przekraczającą to, co oferuje 160 topowych superkomputerów dostępnych obecnie na rynku, razem wziętych. Warto przypomnieć, że obecnie na szczycie listy superkomputerów znajduje się Summit, który także jest owocem współpracy Departamentu Energii USA i Oak Ridge National Laboratory. Ten pochwalić może się 2,4 mln rdzeni i 2,8 PB pamięci, co przekłada się na szczytową wydajność rzędu 200 PetaFlopsów, a Frontier uzyskiwać ma ponad 1,5 EksaFlopsa.

Kiedy tradycyjne superkomputery bazują na dużej liczbie węzłów o relatywnie niskiej mocy, Frontier wykorzystać ma mniej węzłów, ale o zdecydowanie wyższej wydajności. Dzięki temu podejściu interkonektory sieci nie będą tak nadwyrężane i pomoże to w łatwiejszym przeprowadzaniu symulacji.  Frontier uruchomiony ma być w 2021 roku i niewątpliwie będzie kolejnym projektem, którym z dumą chwalić będzie się AMD. „Frontier reprezentuje dzieło sztuki w dziedzinie superkomputerów. Zaprojektowanie i uruchomienie maszyny tej klasy wymaga umiejętności bliskiej współpracy z branżą oraz partnerstwa, które nie tylko umożliwi rozwój nauce amerykańskiej, ale także zapewni jej oraz amerykańskiej ekonomii globalną konkurencyjność - powiedział Jeff Nichols, zastępca dyrektora laboratorium nauk obliczeniowych ORNL. - Jesteśmy zaszczyceni, mogąc współpracować z AMD, by integrować ich technologie procesorowe i graficzne, dzięki którym możliwe stało się stworzenie tej niezwykłej architektury akcelerowanych węzłów obliczeniowych”.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD i Cray opracowują najszybszy eksasklarny superkomputer na świecie

 0