AMD idzie śladem Nvidii. Szykują specjalny układ graficzny dla Chin

AMD idzie śladem Nvidii. Szykują specjalny układ graficzny dla Chin

Amerykański zakaz eksportu potężnych akceleratorów AI i procesorów graficznych do Chin zaowocował opracowaniem specjalnych, okrojonych wersji. Nie tylko Nvidia, ale także AMD próbowało takiej strategii.

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na Chiny przybierają różne formy, wliczając w to zakazy eksportu wydajnych kart graficznych i akceleratorów AI, które przekraczają określone specyfikacje. Nvidia stawiła temu czoła poprzez wprowadzenie okrojonej karty GeForce RTX 4090 D, która ma zmniejszoną liczbę rdzeni CUDA, oraz niedawno rozpoczęła import dwóch bliżej nieokreślonych akceleratorów. Choć dla wielu krytyków Nvidii była to kolejna skaza na wizerunku firmy, to konkurencyjne AMD również planowało podobne kroki. Według niepotwierdzonych informacji, powstała zmodyfikowana wersja akceleratora Instinct MI300 o nazwie Instinct MI309.

Chińskie firmy Big Tech zgromadziły wystarczającą liczbę procesorów Nvidia i mogą nie być obecnie skłonne do kupowania produktów AMD. Lokalni producenci (jak Huawei0 również na bieżąco dostarczają 

AMD  Instinct MI300A  ma wydajność FP8 na poziomie 1,96 FP8 PFLOPS, więc AMD nie może go sprzedać podmiotom mającym siedzibę w Chinach. AMD spowolniło układ – obniżając taktowanie, dezaktywując niektóre procesory strumieniowe lub usuwając chiplety z opakowania – aby zachować zgodność z najnowszymi amerykańskimi przepisami eksportowymi. Ale najwyraźniej to nie wystarczyło, aby sprostać amerykańskim ograniczeniom eksportowym. Krążą jednak plotki, że nawet ta specjalna chińska wersja MI309 ma ograniczenia, które nie mieszczą się we wszystkich ustalonych limitach, takich jak wydajność do 600 FP8 TFLOPS. 

Nałożone jesienią ubiegłego roku w USA przepisy  eksportowe  surowo zabraniają sprzedaży chińskim podmiotom procesorów do centrów danych, których całkowita wydajność przetwarzania (TPP, podana moc obliczeniowa pomnożona przez czas operacji) wynosi 4800, co oznacza, że ​​maksymalna wydajność AI procesora nie powinna przekraczać 600 FP8 TFLOPS. Możliwa jest sprzedaż procesorów o wydajności nieco niższej niż 600 FP8 TFLOPS, pod warunkiem, że ich PD, czyli TPP podzielona przez powierzchnię układu mierzoną w milimetrach kwadratowych jest odpowiednio niska. 

Teoretycznie AMD mogłoby nadal eksportować MI309 do Chin, gdyby uzyskało odpowiednią licencję eksportową od władz USA, ale byłoby to całkowite ominięcie pierwotnego celu tych sankcji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD idzie śladem Nvidii. Szykują specjalny układ graficzny dla Chin

 0