AMD Instinct MI100 - szczegółowe zdjęcia karty bez chłodzenia trafiły do sieci

AMD Instinct MI100 - szczegółowe zdjęcia karty bez chłodzenia trafiły do sieci

W serwisie eBay pojawiła się oferta z niesprawną kartą graficzną AMD Instinct MI100. Zamieszczono w niej szczegółowe zdjęcia całej konstrukcji, dzięki którym poznaliśmy budowę tego modelu. Układ wykorzystuje komponenty niespotykane na zwykłych kartach graficznych.

Układ graficzny AMD Instinct MI100 zdecydowanie nie należy już do najnowszych. Jego premiera odbyła się jeszcze w listopadzie 2020 roku, czyli prawie 2 lata temu. Wówczas był wyceniany na 6400 USD. MI100 został stworzony z myślą o zastosowaniach profesjonalnych. Miał oferować najwyższą wydajność w obliczeniach podwójnej precyzji oraz pracować z obciążeniami AI. Omawiany układ graficzny firmy AMD korzysta z możliwości architektury CDNA. Jego bezpośrednim rywalem był NVIDIA Ampere A100. Jeśli chodzi o dalszą specyfikację Instinct MI100, to do jego produkcji wykorzystano 7-nanometrową litografię. Układ oferuje 120 jednostek obliczeniowych, co przekłada się na 7680 procesorów strumieniowych. Rozmiar samego rdzenia to 720 mm². Częstotliwość pracy GPU wynosi 1500 MHz, a pobór mocy 300 W.

Niesprawny egzemplarz AMD Instinct MI100 został wystawiony w serwisie eBay. Do ogłoszenia dodano szczegółowe zdjęcia samej płytki, dzięki czemu poznaliśmy jej budowę. Na PCB widoczne są dwa 8-pinowe złącza zasilania oraz mnóstwo niespotykanych na konsumenckich kartach graficznych układów.

Do dyspozycji karty oddano 32 GB pamięci w standardzie HBM2. W jednym ze swoich tweetów, użytkownik o pseudonimie Madness727 poinformował, że niesprawny egzemplarz MI100 został wystawiony w serwisie eBay. Do ogłoszenia dodano szczegółowe zdjęcia samej płytki, dzięki czemu poznaliśmy jej budowę. Sercem całego układu jest procesor graficzny o nazwie Arcturus, wokół którego rozlokowano kości HBM2.

Na płytce widoczne są także dwa 8-pinowe złącza zasilania oraz mnóstwo niespotykanych na konsumenckich kartach graficznych układów. Serię MI100 zdążyła zastąpić już linia MI250. Obecnie AMD pracuje nad kolejną generacją, która miałaby stanowić odpowiedź na aktualną ofertę NVIDII. Nowe układy mają podobno zadebiutować już w przyszłym roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Instinct MI100 - szczegółowe zdjęcia karty bez chłodzenia trafiły do sieci

 0