AMD jest na kursie do pobicia historycznych udziałów w rynku procesorów

AMD jest na kursie do pobicia historycznych udziałów w rynku procesorów

AMD planuje wkrótce osiągnąć dwucyfrowy udział w rynku serwerów, co ujawniła Ruth Cotter, dyrektor ds. marketingu AMD podczas konferencji UBS Global Tech Conference. Pokazała ona kilka interesujących wykresów dotyczących udziału w rynkach serwerów i urządzeń konsumenckich , potwierdzając, że ​​AMD dąży do przekroczenia swoich wcześniejszych historycznych udziałów rynkowych. W swojej wypowiedzi Ruth koncentruje się na wysiłkach  związanych z procesorami serwerowymi z rodziny EPYC 1. i 2. generacji, które nie tylko odbudowały reputację AMD w zakresie dostarczania solidnego produktu przez kolejne generacje dla przestrzeni serwerowej, ale także pomogły im stworzyć i zbudować świetny ekosystem wokół platformy EPYC. Od czasu premiery EPYC, AMD zawarło ważne umowy z głównymi dostawcami HPC, w tym dostawcami usług w chmurze, takimi jak Microsoft Azure i Amazon AWS, którzy teraz wykorzystują procesory EPYC AMD w swoich usługach.

AMD dąży do pobicia historycznie największych udziałów w rynku procesorów zarówno w segmencie serwerów, jak i komputerów stacjonarnych.

AMD przyznaje, że chociaż ich obecny udział w rynku serwerów wynosi około 7%, ich celem z czasem jest powrót do historycznego poziomu wynoszącego 26%, jaki kiedyś mieli ze swoimi starszymi procesorami serwerowymi Opteron. Ale zanim to osiągną, muszą wyznaczyć mniejsze, ale wciąż znaczące cele. Ich obecnym celem jest osiągnięcie dwucyfrowego (10%) udziału w rynku serwerów do drugiego kwartału 2020 roku, a my jesteśmy przecież na progu pierwszego kwartału 2020 roku. Kurs na najbliższy okres został wytyczony, a biorąc pod uwagę słupki sprzedaży, jakie ostatnio zdobywał EPYC drugiej generacji, cel nie wydaje się trudny do osiągnięcia. Pojawiły się również doniesienia, że AMD może osiągnąć swoje założenia jeszcze przed drugim kwartałem 2020 roku, co ma związek z faktem, że ich główny konkurent ma poważne problemy z procesem 14 nm, które opóźniają zamówienia - może to skłonić użytkowników korporacyjnych do przejścia na bardziej pewną i przyszłościową platformę EPYC.

Warto wspomnieć, że w czerwcu 2018 roku, CEO Intela Brian Krzanich, stwierdził, że ich zadaniem jest nie pozwolić AMD na przechwycenie 15-20%. Jednak w ciągu niespełna trzech lat AMD zgromadziło całkiem spory udział w rynku procesorów serwerowych, który stale rośnie. Obecny CEO Intela, Bob Swan, powiedział podczas ostatniego wywiadu, że nie jest już zainteresowany pogonią za większościowym udziałem w rynku po stronie procesorów, ponieważ uważa, że ​​jest to szkodliwe dla rozwoju firmy. Jedną z największych zalet procesorów EPYC Rome w porównaniu z układami Intela jest kompatybilność z istniejącą już podstawką,  co oznacza, że będą one kompatybilne z gniazdami EPYC Naples, więc wszyscy dostawcy, którzy używają tych układów, uzyskają kompatybilność z nowej generacji procesorami 7 nm EPYC Rome już na starcie.  Jeśli chodzi o udział w rynku komputerów stacjonarnych, AMD twierdzi, że ich historyczny rekord wynosił 25% w dawnych dobrych czasach, ale nie są aż tak daleko w tyle - szacuje się, że AMD posiada 18% udziałów w rynku komputerów stacjonarnych. Patrząc na  wyniki sprzedaży z głównych rynków, AMD nie tylko byłby w stanie osiągnąć swój cel 25% do przyszłego roku, ale nawet go przekroczyć.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD jest na kursie do pobicia historycznych udziałów w rynku procesorów

 0