AMD już pracuje nad architekturą Zen 5

AMD już pracuje nad architekturą Zen 5

Mike Clark, szef inżynierów architektury CPU w AMD, potwierdził w nowym wywiadzie opublikowanym w formie materiału wideo, że pracuje już nad mikroarchitekturą Zen 5.

Wideo, które możecie obejrzeć poniżej, zostało opublikowane wczoraj wieczorem w celach promocyjnych nadchodzącej serii Ryzen 2000, debiutującej na rynku już 19 kwietnia. Materiał zawiera panel dyskusyjny z najważniejszymi osobami zajmującymi się opracowywaniem procesorów w AMD, ale także działem marketingu. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo ujawnienia przez Mike'a Clarka nazwy Zen 5, chodzi tu najprawdopodobniej o czwartą generację architektury Zen. Jak sugeruje bowiem portal VideoCardz, czerwona ekipa zapewne przeskoczy Zen 4 ze względu na to, że "czwórka" uznawana jest w Chinach za pechową liczbę, a mówimy tu o bardzo istotnym dla producenta rynku. Tym samym po debiucie Zen, lada moment otrzymamy odświeżenie pierwszej generacji w postaci Zen+, a kolejne lata powinny przynieść Zen 2, Zen 3 i Zen 5.

 Producent w maju zeszłego roku potwierdził, że trwają już prace nad architekturami Zen 2 i Zen 3, a druga generacja tej technologii bazować będzie na 7 nm procesie technologicznym. Zen 2 powinno mieć swoją premierę w przyszłym roku i ma być pierwszą architekturą CPU, która bazować będzie na tej litografii i to właśnie ona traktowana powinna być jako bezpośredni następca pierwszych układów Zen, które debiutowały na rynku w ubiegłym roku. Ryzen 2000 wciąż korzystać będzie zaś z rozwiązań pierwszej generacji Zen, ale odświeżona architektura Zen+ zapewnić ma wyższe częstotliwości taktowania zegarów oraz lepsze zarządzanie energią. Jeśli zaś chodzi o Zen 5, to nie mamy tu jeszcze żadnych szczegółów. O ile jednak Zen 3 zapewne wciąż bazować będzie na 7 nm procesie litograficznym, tak Zen 5 pewnie zejdzie jeszcze niżej (5 nm?). Premiera tej technologii spodziewana jest jednak nie wcześniej niż w 2021 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD już pracuje nad architekturą Zen 5

 0