AMD już testuje 7 nm układy Vega

AMD już testuje 7 nm układy Vega

Szefowa AMD, Lisa Su, prezentując ostatnie wyniki finansowe firmy za pierwszy kwartał tego roku postanowiła pochwalić się ekscytującą wiadomością, która wskazuje, że przejście na 7 nm litografię w przypadku GPU może nastąpić szybciej niż myśleliśmy.

Su ujawniła bowiem, że w laboratoriach Radeon Technologies Group testowany jest już 7 nm układ GPU Vega, którego próbki mają być rozsyłane do partnerów jeszcze w tym roku. Warto podkreślić, że chodzi tu o układ dedykowany akceleratorom Radeon Instinct dedykowanym maszynowemu uczeniu i badaniom w zakresie sztucznej inteligencji. Tym samym, wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, ponieważ 7 nm Vega była zapowiadana przez AMD już na początku roku w trakcie targów CES. W spotkaniu z inwestorami, gdzie chwalono się przede wszystkim bardzo dobrymi wynikami za pierwszy kwartał, potwierdzono także, że za produkcję w tak niskim procesie technologicznym odpowiada TSMC, a nie Globalfoundries, które przeważnie kojarzone jest z czerwoną ekipą, co wynika z dojrzałości technologii 7 nm tego tajwańskiego producenta. Ostatecznie jednak AMD chce korzystać z 7 nm litografii od obu firm.    

Jak na razie nie ma żadnych dowodów na to, że 7 nm GPU Vega 20 trafi na rynek konsumencki

Warto przypomnieć, że jakiś czas temu w linuksowych sterownikach pojawiły się nawiązania do układów Vega 20. Aktualizacja wprowadziła wsparcie dla ponad 50 nowych sprzętowych funkcji dostępnych dla GPU Vega i ujawnione właśnie przez AMD 7 nm układy to najpewniej Vega 20, choć firma nie korzysta jeszcze oficjalnie z tej nazwy. Wiemy jednak, że takowe nadchodzą, a pierwsze przecieki na ich temat pojawiły się już w styczniu zeszłego roku, W porównaniu do Vega 10, Vega 20 oferować ma 8 razy więcej wydajności w obliczeniach podwójnej precyzji, dwukrotnie szerszy interfejs pamięci i wsparcie dla do 4 stosów pamięci HBM2, co przełożyć może się na 32 GB HBM2 i przepustowość 1 TB/s. Vega 20 w pierwszej kolejności trafi do akceleratorów SI i maszynowego uczenia, gdzie rywalizować ma z Voltą od NVIDII. Jak na razie nic nie wskazuje na to, że 7 nm GPU trafi na rynek konsumencki, w tym do kart dla graczy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD już testuje 7 nm układy Vega

 0