AMD kasuje procesory Threadripper 3000? W planach tylko Ryzen i EPYC Rome?

AMD kasuje procesory Threadripper 3000? W planach tylko Ryzen i EPYC Rome?

Ryzen 3000 jest jednym z najbardziej oczekiwanych produktów AMD. Spodziewamy  się, że nowe chipy AMD pojawią się w trzecim kwartale roku, a może nawet w drugiej połowie (w okolicach targów Computex).  Nie wiadomo jednak, co dalej z procesorami z najwyższej półki, czyli Threadripperami dla komputerów stacjonarnych, ponieważ AMD usunęło te modele z harmonogramu premier, który udostępniono w raporcie zysków firmy za pierwszy kwartał. W miejscu gdzie uprzednio widniały obok siebie Ryzen 3000 oraz Threadripper 3000, teraz umieszczono jedynie Ryzen 3000 z dopiskiem "w połowie roku". Sytuacja ta jest dość zaskakująca i wywołała dyskusję w tym temacie, zwłaszcza, że AMD wprowadziło zmiany po cichu i nie skomentowało w żaden sposób całej sprawy.

AMD usunęło procesory Threadripper 3000 z harmonogramu na 2019 rok. Nie słychać również nic o nowych płytach dla Threadripperów. Co to oznacza?

Pierwszą reakcją na tego rodzaju wiadomości były podejrzenia, że istnieje jakiś problem z procesorami Ryzen, ale jest to bardzo mało prawdopodobne, zważywszy, że płyty główne AM4 z serii 500 mają zadebiutować na Computex, a AMD już prezentowało demonstracyjną wersję ośmiordzeniowego Ryzena 3000. Threadripper 3000 najprawdopodobniej będzie zbliżony projektem do procesorów serwerowych EPYC Rome, a AMD zdążyło już potwierdzić, że prace nad Rome idą zgodnie z harmonogramem i układy te zadebiutują w ograniczonym nakładzie w drugim kwartale tego roku, a masowa produkcja rozpocznie się pod koniec roku. Usunięcie Threadripperów mogło być przypadkowym błędem grafika i procesory te pojawią się zgodnie z planem pod koniec roku, jednak możliwe jest też istnienie problemów z rdzeniami i/lub płytami głównymi.

Threadripper, Ryzen oraz Epyc Rome korzystają z tych samych 7 nm chipletów, co oznacza, że układy te będą ze sobą konkurować o najlepsze rdzenie, których początkowo nie będzie zbyt wiele, ze względu na fakt, że proces 7 nm jest dość nowy. Nowsza technologia oznacza więcej defektów w postaci niskiej jakości lub wadliwych rdzeni. Rome oczywiście będzie otrzymywać te najlepsze, do Threadripperów trafią te z najwyższymi zegarami, przy umiarkowanych napięciach, pozostawiając dla Ryzenów najgorszy sort. Threadripper jest to jednak produkt dość niszowy i może nie być dla niego miejsca w ograniczonej początkowo produkcji. AMD ma świadomość, że więcej zarobi jeśli wyższej jakości chipy trafią do Rome. Kolejna sprawa to płyty główne. TR4 nie było aktualizowane od 2017 roku i wciąż wykorzystywany jest chipset x399, który oczywiście wciąż jest dość dobry, jednak AMD z pewnością będzie chciało wypuścić coś nowego dla Threadripperów 3000. W sieci krążą przecieki o płytach z serii 500 dla Ryzenów, jednak w kwestii nowego chipsetu dla Threadripperów panuje całkowita cisza.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD kasuje procesory Threadripper 3000? W planach tylko Ryzen i EPYC Rome?

 0