Pamięci operacyjne RAM typu DDR4 mają już pięć lat na karku, więc powoli zbliżamy się do ich zastąpienia przez nowy standard. Nic więc dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej przecieków na ten temat i najnowsze z nich podają, że AMD spodziewa się rozpoczęcia wsparcia dla nowej generacji RAM, czyli DDR5 w 2022 roku, a tak przynajmniej twierdzi chiński portal MyDrivers, który powołuje się na swoje kontakty w branży. Standard pamięci DDR4 ma być powoli wygaszany przez najbliższe trzy lata, a wiodący producenci DRAM, jak SK Hynix, zapowiedzieli już nawet rozpoczęcie produkcji DDR5 jeszcze w 2020 roku (Samsung spodziewa się rozpoczęcia masowej produkcji DDR5 D1a oraz LPDDR5 w przyszłym roku). Nic więc dziwnego, że docierają do nas doniesienia z obozu takich firm, jak AMD i Intel, które są żywo zainteresowane nowym standardem i jego implementacją w swoich platformach.
Według najnowszych przecieków, AMD spodziewa się rozpoczęcia wsparcia dla nowej generacji RAM, czyli DDR5 w 2022 roku.
Podobnie jak to miało miejsce w przypadku DDR4, Intel może jako pierwszy wypuścić na rynek procesory, które wspierać będą nowy standard pamięci RAM, ponieważ takowego doczekać mogą się już serwerowe CPU z rodziny Sapphire Rapids. Z drugiej strony AMD wprowadzić ma obsługę DDR5 dopiero wraz z mikroarchitekturą Zen 4, która zostanie zapowiedziana w 2021 roku, ale pierwsze bazujące na niej produkty pojawić mają się w 2022 roku. Zen 4 od AMD przynieść ma przejście na nowy proces technologiczny, najpewniej 5 nm litografię od TSMC. Będzie to zwrotny punkt dla firmy pod względem I/O, ponieważ przyniesie nie tylko przesiadkę na DDR5 w profesjonalnych i konsumenckich układach dla desktopów i mobilnych platform (LPDDR5), ale także wprowadzi interfejs PCIe 5.0, który przyniesie wiele nowych funkcji szczególnie pomocnych w profesjonalnych zastosowaniach.
Jeśli zaś chodzi o same pamięci DDR5, to nowy standard ma być bardzo elastyczny, co oznacza, że producenci będą mogli wypuszczać na rynek układy o częstotliwości taktowania rozpoczynającej się od 3200 MHz, a kończącej na nawet 8400 MHz. Jak pochwalił się niedawno SK Hynix, najniższa pojemność pojedynczej kości DDR5 to 8 Gb, a najwyższa wynosi aż 64 Gb, co oznacza, że jest to czterokrotnie większe zagęszczenie niż ma to miejsce w przypadku obecnie stosowanego standardu DDR4. Istotną nowością jest również wprowadzenie wsparcia dla dodatkowego kodowania korekcyjnego, Error-Correcting Code (ECC). Poza tym, chipy pamięci DDR5 wykorzystują 32 banki podzielone na 8 grup, które zaprojektowano tak, by dostarczyły możliwie największą przepustowość. Zmiany objęły również efektywność energetyczną i pamięci DDR5 pracują przy napięciu wynoszącym 1,1 V zamiast 1,2 V, jak miało to miejsce w przypadku DDR4. Mówimy więc o 20% redukcji poboru energii na przepustowość.
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ma zapewnić wsparcie dla DDR5 i PCIe 5.0 w 2022 r.