AMD masowo pozbywa się procesorów FX

AMD masowo pozbywa się procesorów FX

Czerwoni czyszczą magazyny z układów dla podstawek AM3+ oraz FM2+, robiąc miejsce dla nadchodzących architektur Zen oraz Bristol Ridge. Taką informację ujawnił serwis DigiTimes, którego redaktorzy spodziewają się znaczących obniżek cen w najbliższych dniach.

Obecnie trzon oferty AMD stanowią jednostki z serii FX-8000, zrealizowane w architekturze Piledriver i procesie technologicznym 32 nm, pamiętające jeszcze 2012 rok. Do tego dochodzą APU typu Godaveri i Carrizo - to tegoroczne modele, jednak wciąż wykorzystujące leciwą, modułową strukturę, a także równie wysłużoną litografię 28 nm. Wszystkie te procesory łączy niekompatybilność z nadchodzącą podstawką AM4, która docelowo ma wyprzeć zarówno AM3+, jak i FM2+.

Pierwsze chipy dla AM4, tj. APU Bristol Ridge, powinny ukazać się w ciągu najbliższych dni. Fakt faktem wciąż są to jednostki modułowe w 28 nm - ale ponoć zdecydowanie wydajniejsze od swych poprzedników. Z kolei wysokowydajny, 14-nanometrowy Summit Ridge (Zen) datowany jest na luty przyszłego roku. Branżowe źródła donoszą, że koncern z Sunnyvale, przygotowując się do rzeczonych premier, rozpocznie wkrótce masową wyprzedaż starszych modeli procesorów.

Trudno w tej chwili określić, z jakimi obniżkami możemy mieć do czynienia - ale na pewno warto śledzić całą sytuację.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD masowo pozbywa się procesorów FX

 0