AMD może szykować APU Ryzen 9, by walczyć z układami Intel Tiger Lake

AMD może szykować APU Ryzen 9, by walczyć z układami Intel Tiger Lake

W sieci pojawiły się właśnie nowe przecieki na temat układów AMD z serii Ryzen 4000, znanych pod nazwą kodową Renoir. Te sugerują, że nowe APU Czerwonych mogą przynieść nawet 36% więcej mocy graficznej niż ich poprzednicy, czyli procesory Ryzen 3000. Tak przynajmniej wynika z odkrycia popularnego użytkownika Twittera, Komachi_Ensaka, który opublikował w serwisie społecznościowym listę nadchodzących APU wraz z liczbą jednostek obliczeniowych (CU) zintegrowanych układów graficznych Vega. Potwierdza się tu, że o ile CPU zaliczą przesiadkę, w tym przypadku na architekturę Zen 2, to GPU pozostać mają przy technologii Vega, zamiast nowszej Navi. Znaczące podniesienie liczby bloków CU potencjalnie pozwoli AMD na walkę z budżetowymi kartami graficznymi NVIDII oraz uzyskanie graficznej przewagi względem nadchodzących procesorów Tiger Lake od Intela.

Nowe APU Renoir od AMD mogą przynieść nawet 36% więcej mocy graficznej niż ich poprzednicy, czyli procesory Ryzen 3000.

Opublikowana lista produktów wskazuje, że Czerwoni zwiększą dotychczasową liczbę bloków CU z 11 dostępnych w Ryzenie 5 3400G do 12-15 w zależności od modelu Renoir. Ze względu na obecnie wykorzystywaną konfigurację w układach Raven Ridge, gdzie trzy bloki CU dzielą dwa bloku cache, wydaje się, że w przypadku nowej konfiguracji będzie wyglądać to podobnie, a poniżej możecie zapoznać się z grafiką przedstawiającą domniemany schemat nowych APU w tym zakresie. Co prawda model z 15 CU jak na razie znajduje się jedynie w sferze spekulacji, ale potencjalnie ma szansę zwiększyć liczbę procesorów strumieniowych z 704 do 960, co oznaczałoby, że mógłyby być naprawdę atrakcyjnym kąskiem dla osób poszukujących czegoś do mobilnego grania w rozdzielczościach 720p/1080p. Obecnie Ryzen 5 3400G  pozwala co prawda na grę w 60 kl./s w 1080p w niektórych tytułach, ale wiąże się to z koniecznością ustawienia opcji graficznych na niską jakość.    

AMD może szykować APU Ryzen 9, by walczyć z układami Intel Tiger Lake

Co ciekawe, model z 12 CU sprzedawany ma być pod marką Ryzen 9, która dotychczas zarezerwowana była jedynie dla najlepszych CPU AMD, takich jak Ryzen 9 3900X czy Ryzen 9 3950X. Zwiększenie liczby CU może okazać się jednak konieczne dla czerwonej ekipy, by ta mogła zachować swoją pozycję w tym segmencie rynku, ponieważ nadchodzące układy Intel Ice Lake z serii 10000 zanotują bardzo duży skok jednostek wykonawczych (EU) w ramach iGPU. Niebiescy chwalą się, że grafiki Iris Plus wypadają dużo lepiej pod względem gamingowych zastosowań niż poprzednicy, a co więcej firma zamierza zwiększyć liczbę EU do 96 w ramach Tiger Tike w przyszłym roku, co przyniesie kolejny duży skok w zakresie wydajności graficznej. Zapowiada się więc ostra rywalizacja na tym polu w 2020 roku.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD może szykować APU Ryzen 9, by walczyć z układami Intel Tiger Lake

 0