AMD może szykować chipset X590, pozycjonowany jeszcze wyżej niż X570

AMD może szykować chipset X590, pozycjonowany jeszcze wyżej niż X570

AMD zamierza bardzo mocno wejść w drugą połowę bieżącego roku, a to a sprawą nowych kart graficznych Navi oraz oczywiście trzeciej generacji procesorów Ryzen, które bazują na nowej 7 nm architekturze Zen 2. Tym towarzyszyć będzie debiut nowego chipsetu X570, który wprowadzi m.in. obsługę interfejsu PCI Express 4.0 do segmentu konsumenckiego. Jak pokazała jednak konferencja „Next Horizon Gaming” AMD w ramach E3, gdzie ujawniono 16-rdzeniowy (32-wątkowy) CPU Ryzen 9 3950X, czerwona ekipa lubi nas zaskakiwać, a z najnowszych przecieków wynika, że może kryć jeszcze coś w zanadrzu. Z docierających do nas plotek wynika bowiem, że AMD pracuje w pocie czoła nad jeszcze wyższym modelem nowego układu logiki, który nazywać będzie się X590. Jest to o tyle zaskakujące, że X570 jest już chipsetem z segmentu premium, ponieważ mówimy tu o bezpośrednim następcy X470, choć sam producent nie ukrywa, że główną nowością jest tu przede wszystkim wsparcie dla PCIe 4.0, więc X590 może oferować coś więcej.

Z docierających do nas plotek wynika bowiem, że AMD pracuje w pocie czoła nad jeszcze wyższym modelem nowego układu logiki, który nazywać będzie się X590.

AMD może szykować chipset X590, pozycjonowany jeszcze wyżej niż X570

Oczywiście naturalnym ruchem ze strony AMD wydaje się być także rozszerzenie ekosystemu Ryzen o płyty główne wyposażone w chipsety B550 oraz A520, które będą oferować okrojone możliwości względem topowych układów, ale w zamian sprzedawane będą w znacznie niższych cenach. Z drugiej zaś strony pojawić ma się natomiast X590, który jeszcze podbije stawkę względem X570. O ile nie mamy jeszcze żadnych oficjalnych informacji w tym temacie, to jednak zdjęcie, które ukazało się w serwisie Twitter (poniżej), mocno podgrzało atmosferę w sieci. To podpisane było bowiem „AMD X590 i więcej możliwości, wkrótce…”, ale szybko zostało usunięte z serwisu. Co więcej, jeden z użytkowników niemieckiego forum ComputerBase odkrył w plikach BIOS od Gigabyte odniesienia do chipsetów X570 oraz również X590, a co więcej te nie są literówką, ponieważ pojawiają się w kilku miejscach.  

AMD może szykować chipset X590, pozycjonowany jeszcze wyżej niż X570

Nie wiemy jeszcze, co takiego ekstra zaoferować miałby chipset X590 względem X570, ale prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być m.in. więcej linii PCIe 4.0. Warto też wspomnieć, że doniesienia sugerują, iż ASMedia jest na dobrej drodze, by sfinalizować pracę nad układami PCIe 4.0 do końca bieżącego roku. Jest więc prawdopodobne, że X590 wykorzysta nadchodzące chipy tego producenta, ale to jedynie spekulacje. Nowy high-endowy układ logiki może być także rozwiązaniem w większym stopniu skierowanym do stacji roboczych, zaprojektowanym głównie pod kątem procesora Ryzen 9 3950X. Dotychczas bowiem użytkownicy korzystający z tego typu komputerów musieli kupić serwerowe rozwiązania lub też układy HEDT, by cieszyć się 16 rdzeniami i 32 wątkami. Jak na razie musimy jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na ewentualną oficjalną zapowiedź.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD może szykować chipset X590, pozycjonowany jeszcze wyżej niż X570

 0