AMD Navi 14 - wyciek z benchmarku sugeruje kartę graficzną z 3 GB VRAM

AMD Navi 14 - wyciek z benchmarku sugeruje kartę graficzną z 3 GB VRAM

Zdaje się, że AMD testuje nowe karty graficzne, bazujące na układzie graficznym Navi 14 i wygląda na to, że to GPU wykorzystane może być w różnych segmentach. 8 GB wersja stanowić ma najwyższą propozycją Czerwonych dla mainstreamu (Radeon RX 5600 XT?), a do budżetowej półki cenowej trafić mogą 4 GB (Radeon RX 5500 XT?) oraz nawet 3 GB (Radeon RX 5500?) modele. Trzeba jednak przyznać, że karta graficzna z 3 GB VRAM w 2019 roku wydaje się być bardzo odważnym pomysłem. Skąd więc takie przypuszczenia co do planów AMD? W bazie danych benchmarku CompuBench pojawiły się bowiem trzy nowe wpisy, które najprawdopodobniej bazują na inżynieryjnych próbkach nadchodzących GPU Navi 14. Te oznaczone są dwoma różnymi identyfikatorami PCI i jednakowym identyfikatorem GPU, który wcześniej ujawniony został jako mainstreamowe GPU Navi.

W bazie danych benchmarku CompuBench pojawiły się trzy wpisy, które najprawdopodobniej bazują na inżynieryjnych próbkach nadchodzących GPU Navi 14.

AMD Navi 14 - wyciek z benchmarku sugeruje kartę graficzną z 3 GB VRAM

Trzeba jednak pamiętać, że to wczesne benchmarki próbek inżynieryjnych, co oznacza, że ich specyfikacja nie jest jeszcze finalna i może ulec zmianie. Tym samym nawet informacje o planowanych wersjach pamięci VRAM traktować trzeba na chwilę obecną z przymrużeniem oka. Niemniej jednak AMD w przeszłości wielokrotnie wypuszczało wiele wersji tego samego GPU, sparowanego z bardzo odmienną ilością pamięci wideo. Co więcej, chińskie kafejki internetowe często sięgają w karty wyposażone w zaledwie 3 GB VRAM, więc Navi w takim wariancie skierowane może być tylko na ten rynek (to jednak tylko spekulacje). Navi 14 już wcześniej widziane było w bazie danych benchmarków, gdzie widniało pod identyfikatorem PCI AMD 7341 i GPU gfx1012. Wtedy ujawniono, że najprawdopodobniej maksymalny wariant tego układu oferować będzie 8 GB pamięci, 24 jednostki obliczeniowe (CU) i 1536 rdzeni RDNA, a częstotliwość taktowania wyniesie 1900 MHz. Poza rozmiarem pamięci, 4 GB wariant oznaczony jako AMD 7340 odnotowany został z identyczną specyfikacją, ale niewykluczone, że odniesienia do maks. taktowania i liczby jednostek CU podają po prostu parametry Navi 14, a nie konkretnej karty graficznej, bazującej na przyciętej wersji tego GPU.

Nowością jest tu jednak niewątpliwie 3 GB wersja GPU - AMD 7340. Tę dostrzegł popularny użytkownik Twittera, znany jako Komachi, który na porządku dziennym zajmuje się przeczesywaniem baz danych popularnych benchmarków. Być może Czerwoni szykują typowo budżetowy model w cenie poniżej 100 USD, skierowany dla graczy, którzy szukają najtańszych rozwiązań. Niewątpliwie GeForce GTX 1060 z taką ilością pamięci wciąż potrafi dostarczyć przyzwoitą wydajność w grach w 1080p, ale jeśli ktoś szuka czegoś bardziej przyszłościowego, to 3 GB VRAM na pewno nie będzie wystarczającą pojemnością. Mamy nadzieję, że nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać na zapowiedź kart graficznych, bazujących na GPU Navi 14, bo regularność przecieków, jakie docierają do nas w tym temacie w ostatnim czasie, sugerują, że AMD rzeczywiście może wkrótce zdecydować się na oficjalną zapowiedź.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Navi 14 - wyciek z benchmarku sugeruje kartę graficzną z 3 GB VRAM

 0