AMD Navi - nowe plotki o specyfikacji, cenach i premierze kart graficznych

AMD Navi - nowe plotki o specyfikacji, cenach i premierze kart graficznych

AMD potwierdziło w czasie spotkania z inwestorami, że karty graficzne Navi trafią na rynek w trzecim kwartale, który zaczyna się już w lipcu, a w sieci, za sprawą AdoredTV, pojawiły się nowe plotki i spekulacje odnośnie tych produktów. Choć źródło to kilkukrotnie dostarczało nam już bardzo ciekawe przecieki z branży PC, które później się potwierdziły, to ma też na koncie mniej trafne przewidywania, dlatego też radzimy pochodzić do tych rewelacji z dużym dystansem, ale wszystko powinno wyjaśnić się już za kilka tygodni, kiedy to spodziewamy się oficjalnej zapowiedzi ze strony Czerwonych. Zacznijmy od flagowego układu Navi 20, który podobno trafić ma do high-endowych produktów dla entuzjastów i profesjonalistów, gdzie zastąpi Vega 20 wykorzystywane przez Radeona Instinct MI60. Zdaniem AdoredTV na to GPU być może przyjdzie nam poczekać aż do pierwszego kwartału przyszłego roku, kiedy trafi ono do następcy MI60 (ten debiutował pod koniec 2018 roku).   

AMD potwierdziło, że karty graficzne Navi trafią na rynek w trzecim kwartale.

  

Niestety doniesienia sugerują także, że nie ma co liczyć na wyraźną poprawę w zakresie efektywności energetycznej, co wnioskować można było już po Radeonie VII, który bazował na 7 nm GPU Vega 20, ale w tym aspekcie wypadał dużo słabiej niż konkurencyjne karty z 12 nm układami. Navi z kolei wciąż wykorzystywać będzie architekturę GCN i dopóki to nie ulegnie zmianie, niewiele zmieni się jeśli chodzi o pobór mocy kart AMD. Co prawda ma to być ostatnia generacja GCN, co oznacza też, że najbardziej zoptymalizowana, ale z przecieków wynika, że Navi nie jest w stanie uzyskać prędkości taktowania na poziomie Vegi 20 i nowe GPU borykać mogą się ze sporymi problemami w zakresie temperatur i poboru energii. Podobne informacje docierały do nas przed premierą architektury Vega i niestety w dużej mierze okazały się prawdziwe. Do początku przyszłego roku pozostało jednak jeszcze trochę czasu, więc AMD ma czas na ewentualne poprawki.

AdoredTV pochwaliło się także nowymi informacjami na temat specyfikacji, cen i nazw nadchodzących kart graficznych AMD, które w dużej mierze pokrywają się z ich wcześniejszymi spekulacjami. I tak, rodzina Navi trafić ma podobno na rynek jako seria Radeon RX 3000, dzięki czemu jej numeracja pasować będzie do nowych procesorów Ryzen 3000. Ma to sens, tym bardziej, że ostatnio Czerwoni mieli wyraźny problem z nazewnictwem swoich kart, które od dłuższego czasu nie trzymały się jakiegoś jednego schematu. Nie można jednak wykluczać, że firma zdecyduje się na serię Radeon RX 600, jak sugerowały wcześniejsze przecieki. Nowa seria składać ma się z 7 modeli: 2 budżetowych z Navi 12 na pokładzie, trzech mainstreamowych z Navi 10 i dwóch z Navi 20.

Te pierwsze zawierać mają modele za ok. 200 USD z 40 jednostkami CPU, 8 GB pamięci GDDR6, TDP na poziomie 130 W i wydajnością na poziomie Radeon Vega 56 oraz kartę za ok. 140 USD z 32 jednostkami CU, 4 GB pamięci GDDR6, TDP 75W i wydajnością Radeona RX 580. Idąc dalej, otrzymujemy modele z Navi 10, które zawierać mają do 56 jednostek CU, a ich ceny kształtować mają się w przedziale 250-330 USD. Wydajność powinna wahać się pomiędzy Radeonem Vega 64 i GeForcem RTX 2070, a TDP zamknąć się poniżej 200 W. W przypadku Navi 20 oczekiwać mamy modelu z 60 jednostkami CU, TDP 180 W i o wydajności na poziomie Radeona VII, ale w cenie ok. 430 USD, natomiast druga karta zapewniać ma 10% wyższe osiągi, ale z TDP 225 W i w cenie 500 USD. Jak już wspominaliśmy, należy podchodzić do tych danych z dużą dozą dystansu, tym bardziej, że pewne kwestie budzą nasze wątpliwości, jak np. różnice w TDP, gdzie w modelu z 40 CU wynosi ono 130 W, a z 32 CPU już tylko 75 W. Kwestie wydajności także wydają się podejrzane. Podobnie jednak jak to miało miejsce w przypadku poprzednich doniesień AdoredTV i tym razem może okazać się, że spora część się potwierdzi, ale nie w całości, więc warto mieć to na uwadze.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Navi - nowe plotki o specyfikacji, cenach i premierze kart graficznych

 0